Α1 γυναικών: 18/18 ο Ολυμπιακός, σπουδαία νίκη ο Πρωτέας Βούλας

Γυναικείο μπάσκετ 11/03/2018

Με το άνετο 85-53 πέρασε και από την έδρα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου ο Ολυμπιακός και πρόσθεσε το 18ο συνεχόμενο φετινό του ροζ φύλλο αγώνα.

Η αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος του Ολυμπιακού που προηγήθηκε από πολύ νωρίς με μεγάλη διαφορά στο σκορ τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η πρώτη, μετά τον τραυματισμό της, συμμετοχή της Αφροδίτης Κόσμα που πάτησε και πάλι παρκέ σημειώνοντας 2 πόντους.

Ο δεύτερος της  βαθμολογίας Φάρος δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και συνέτριψε με 92-49 τον Ολυμπιακό Βόλου σημειώνοντας την 16η φετινή του νίκη. Οι παίκτριες του Γιώργου Λειβάδη πήραν από την αρχή το προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τον αντίπαλό τους.

Στην Νέα Σμύρνη σε μια πολύ συναρπαστική αναμέτρηση ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε με 73-68 την Νίκη Λευκάδας.  Οι γηπεδούχες  χάρις σε ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο που έκαναν προηγήθηκαν με 42-27 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Η Νίκη Λευκάδας όμως αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και μείωσε σε 53-51 στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε τελικά στην νίκη με 73-68.

Στη Βούλα ο Πρωτέας πέτυχε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη καθώς επικράτησε με 80-78 του Παναθλητικού και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας  σε αντίθεση με την ομάδα της κόουτς Καφαντάρη που υποχώρησε στην 11η θέση.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε όμως με τους καλυτέρους οιωνούς για τον Πρωτέα καθώς ο Παναθλητικός προηγήθηκε με21-10 στο 10λεπτο βάζοντας από την αρχή δύσκολα στην ομάδα του κόουτς Σαββάτη. Στη συνέχεια όμως ο Πρωτέας αντέδρασε, βρήκε τις λύσεις  και ανέτρεψε την κατάσταση.

Τέλος στο κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ δεν συνάντησε απολύτως κανένα πρόβλημα και επικράτησε με το άνετο 75-53 των Εσπερίδων Καλλιθέας εξακολουθώντας να κινείται σε τροχιά τετράδας. Σημείο κλειδί του αγώνας η δεύτερη περίοδος με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να μετατρέπει το «εύθραυστο» 23-17 σε 50-32 με το οποίο σφραγίστηκε το ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 8-26, 21-52, 34-62, 53-85
ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Βλάνη 9 (3), Αλεξανδρή 4, Μανώλη 4, Καλαμπάκου 4, Ντίτρικ 14, Πατεράκη 2, Μούλη 2, Ρόσελ 16.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 5 (1), Σταμάτη 8, Σπυριδοπούλου 5 (1), Χατζηνικολάου 3, Κοσμά 2, Μάλτση 18(3), Νικολοπούλου 2,  Χαλιβέρα,  Σωτηρίου 11 (1),  Καλτσίδου 17 (2), Αντερσον 5(1), Μακόλι 9.

ΠΑΟΚ – Εσπερίδες 75-53
Διαιτητές: Δημάδης-Μπακάλης
Δεκάλεπτα: 23-17, 50-32, 67-38, 75-53
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 4, Λύμουρα 3(1), Μαγαλιού 9(3), Κατσαμούρη, Μάλαρντ 15(1), Κουλουμπή, Κριμιλή 4, Ταρπάγκου 11, Τράντα 3(1), Λιούις 13, Καρακούλα, Αλμπάνεζ 13(1).
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζη, Μούρερ 19(2), Δανούση 4, Ευμορφούλου 3, Λουκάτου 5(1), Στεφάτου 2, Λίτση 2, Μπαλιούση, Ζότοβα 2, Λούνα-Κάστρο 16.

Πρωτέας Βούλας – Παναθλητικής 80-78
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Ντάνος
Δεκάλεπτα: 10-21, 38-28, 57-52, 80-78
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 11(2), Γκόβαν 12, Κολλάτου 6(1), Καμπουράκη 9(1), Ντέλβα 20, Τζόουνς 17, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 5, Αναστασοπούλου Μ.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Καφαντάρη): Χαιριστανίδου 15, Κιλαζίδου 9(1), Κυρατζή 10(2), Σύρρα 15, Σταυρίδου 14(2), Κατωπόδη, Μπράουν 15, Γκλεζάκη.

Πανιώνιος-Νίκη Λευκάδας 73-68
Διατητές: Καρακωνσταντόπουλος-Φάκαρος
Τα δεκάλεπτα: 26-8, 42-27, 53-51, 73-68
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Τζόνσον 18, Τσίκα, Σπαθάρου 7 (1), Τσιαδή 4, Χίλι 20, Σεμανιάκου 12 (2), Θεοδωρομανωλάκη, Στεφανίδου 5 (1), Παπαδοπούλου, Γρηγορίου 3(1), Μπόνη 4
ΝΝΙΚΗ η Λευκάδας (Δουβίτσας): Τελίδου 5 (1), Τσινέκε 20, Γουάϊτιντ 11, Αρώνη, Τσαμπούρη, Ντάναμ 16(1), Όστρια 11(2), Τσέρου 2, Κοντογεώργου 3(1)

Φάρος Κερατσινίου – Ολυμπιακός Βόλου 92-49
Διαιτητές: Χουγιάζος-Χατζημάρκος
Δεκάλεπτα: 25-9, 54-26, 70-34, 92-49
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης): Γκριτζά 4,Καλογήρου 9(1), Γούναρη 5, Παπαμιχαήλ 14, Μαγκλάρα 9, Παπαδοπούλου, Δίελα 12(2), Τζόνσον 14, Αλεξανδρίδου 2, Γουόκερ 21, Καρακασίδου 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 11(3), Παγκαλίδου 2, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 14(3), Σουλτάνη, Τότση, Άντριους 17, Διαμαντοπούλου 1, Κωτούλα 1, Δεληγιάννη 3.