Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Ευρωπαϊκό μπάσκετ 14/03/2018

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, έδειξε ότι μπορεί να πάρει τη πρόκριση ειδικά στο εξαιρετικό του τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο γνώρισε την ήττα στη Τουρκία από τη Καρσίγιακα με 79-67 και συνάμα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League, καθώς δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τη διαφορά 6 πόντων από το πρώτο ματς, όπου ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 74-68.

Αρκετά ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (8-5) ωστόσο η Καρσίγιακα ξεκίνησε ένα σερί 7-0 φτάνοντας εύκολα στο 15-5 με, πρωταγωνιστές τους Τζόουνς (7π.) και Ουγκουρλού (6π.) με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να μπει στο παιχνίδι. Η τουρκική ομάδα ήταν εξαιρετικά εύστοχη από τη περιφέρεια έχοντας 2/3 τρίποντα με τον ΠΑΟΚ αντίστοιχα, να μετρά μόλις 2/8 τρίποντα και 5 λάθη. Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Καρσίγιακα η οποία βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 20-13.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας στο 20-17, ωστόσο η Καρσίγιακα είχε τον πρώτο λόγο και εκμεταλλευόμενη τη κακή άμυνα του ΠΑΟΚ, διέρυνε τη διαφορά της για το 26-19 στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μάλιστα και στο +12 (35-23) κυριαρχώντας και στις δύο άκρες του παρκέ, με τη τριπλέτα των Τζόουνς (11π.), Ουγκουρλού (10π.) και Κένεντι (10π.) να πρωταγωνιστούν για τη Καρσίγιακα. Ο Φιλ Γκος (9π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου η οποία συνέχισε να μη βρίσκει λύσεις από τη περιφέρεια, έχοντας μόλις 3/12 τρίποντα στο παιχνίδι και έτσι το ημίχρονο έληξε 43-33 για τους γηπεδούχους.

Με διαφορετικό αέρα πάτησε το παρκέ ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος καθώς ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε την αντεπίθεσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-0, έφερε τη διαφορά στο 46-42. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφερε μάλιστα τη διαφορά στο 48-46, έχοντας σημειώσει ένα επιμέρους σκορ 13-5, δείχνοντας εξαιρετική βελτίωση σε άμυνα και επίθεση. Η Καρσίγιακα ωστόσο διατήρησε το προβάδισμά της και παρά τη πίεση του ΠΑΟΚ, είχε τα ηνία του αγώνα, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με 55-48.

Χωρίς ενέργεια ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη τουρκική ομάδα να το εκμεταλλεύεται και να ανοίγει τη διαφορά της στο +16 (66-50) μετά από ένα σερί 9-0. Οι Τζόουνς (21π.) και Κένεντι (19π.) οδηγούσαν τη Καρσίγιακα προς τη νίκη-πρόκριση, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να αντιδρά και να μειώνει σε 72-65. Η τουρκική ομάδα ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει τη ψυχραιμία στο παιχνίδι της και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, πήρε τη νίκη με 79-67 και προκρίθηκε στους «8» του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 43-33, 55-48, 79-67.

Καρσίγιακα: Μπάνιτς 2, Σελέπ, Ντόκαν, Γκιουλασλάν 2, Τζόουνς 24 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κένεντι 22 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τουρέν 5 (1), Ουγκουρλού 12 (8 ασίστ), Ουότερς 7, Γουντ 5

ΠΑΟΚ: Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Χρυσικόπουλος 2, Γκος 14 (3), Τζάκσον 8 (5 ριμπάουντ), Τζόουνς 8 (1), Κατσίβελης , Κόνιαρης 1, Κρουμπάλι 8, Μαργαρίτης 5 (7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 3 (1), Ζάρας 2.