Περιστέρι βγαλμένο από...ΝΒΑ! Όλα τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής της Α2

Α2 Μπάσκετ ανδρών 25/03/2018

Το Περιστέρι «διέλυσε» τον Δούκα με 123-91, την ώρα που ο Χολαργός κέρδισε με άνεση την Δόξα Λευκάδας (81-67). Μεγάλη νίκη και για τον Ηρακλή, που έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού (89-83).

Όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα ανοιχτό παιχνίδι , με τους 214 πόντους, τα 20/34 τρίποντα του Περιστερίου, οι 53 ασίστ και οι 25 αιφνιδιασμοί να μαρτυρούν πως η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη επικράτησε με 123-91, φτάνοντας στο 23-0, και κυνηγώντας το αήττητο πρωτάθλημα.

Αναφορικά με το παιχνίδι, ο Δούκας σε μια ακόμη αναμέτρηση ήταν ανταγωνιστικός, έχοντας το προβάδισμα με 41-45 στο 16?, μέχρι να τρέξει ένα 16-0 σερί το Περιστέρι, και να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο +10 (59-49), πατώντας το γκάζι στην επανάληψη. Εκπληκτικό παιχνίδι για τον Κλαρκ ο οποίος σε 31 λεπτά είχε 36 πόντους με 10/13 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μαγκουνής με 31 πόντους με 7/10 δίποντα και 5/5 τρίποντα. Ωστόσο, την παράσταση έκλεψαν οι νεαροί αθλητές του ΓΣΠ, οι οποίοι στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκαν για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην Α΄ κατηγορία της ΕΣΚΑ.

Μάλιστα, δυο από αυτούς, ο Ζώης Καράμπελας κι ο Παύλος Βούρτσης βρέθηκαν στην δωδεκάδα μετά από απόφαση του Νίκου Καραγιάννη, παίρνοντας την θέση των τραυματιών, Μιχάλη Πολυτάρχου και Ιγκόρ Μιλόσεβιτς. Ο Καράμπελας πέτυχε 8 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θανάσης Δομπρογιάννης με 6 πόντους και 2 εντυπωσιακά καρφώματα.

Στα άλλα σημαντικά ματς της ημέρας , στις νίκες επέστρεψε και ο Χολαργός, ο οποίος στο «Αντ.Τρίτσης» έκαμψε την αντίσταση της Δόξας Λευκάδας κερδίζοντας την με 81-67.

Σπουδαία νίκη πήρε και ο Ηρακλής στο κεκλεισμένων των θυρών, Ιβανώφειο από τον Εθνικό με 89-83, ενώ ο Απόλλωνας Πατρών μπορεί να νίκησε με 85-69 του Ερμή στην Αγιά, αλλά εκμεταλλεύτηκε τα δυο μαζεμένα φάουλ του Κόμματου στο φινάλε της τρίτης περιόδου (σκορ 61-66), με αποτέλεσμα ο έμπειρος φόργουορντ να αποβληθεί με 5 φάουλ.

Άνετο πέρασμα είχε και η Καστοριά από την Τρίπολη, επικρατώντας του Αρκαδικού με 85-71, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Καραμαλέγκο για την προσφορά του στην ομάδα τους, ενώ ο Αμύντας κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΛ στην Νεάπολη με 76-61.

Νίκη που τον απομακρύνει από τα πλέι άουτ πήρε το Ψυχικό, το οποίο επικράτησε με 80-67 στο κλειστό του Αγίου Θωμά του Αμαρουσίου, βάζοντας το σε περιπέτειες, ενώ μεγάλη νίκη παραμονής πήρε ο Παπάγου, ο οποίος νίκησε στην παράταση την Καρδίτσα με 82-77, ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 1-1 τα μεταξύ τους παιχνίδια.