Επιστροφή στις νίκες ο Παναιτωλικός, με στόχο την Ευρώπη

Παναιτωλικός 31/03/2018

Για την 26η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ ο Παναιτωλικός πηρέ το ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδος με 1-0 κόντρα στον  ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο .

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε δυναμικά και απείλησε για πρώτη φορά τον Κυριακίδη στο 6΄ με την κεφαλιά του Χαλκιαδάκη. Οι γηπεδούχοι που είχαν άρτια αμυντική λειτουργιά προηγήθηκαν στο σκορ με το πλασε του Μάρκος Πάουλο, έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση και εξαιρετικό γύρισμα του Ντίας .

Ο ΠΑΣ μετά το γκολ προσπάθησε να ανασυνταχτεί και έψαχνε τρόπους να ισοφαρίσει , όμως οι Αγρινιώτες δεν άφηναν διαδρόμους.

Στην επανάληψη  οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με το άστοχο φάουλ  του Κόντε, λίγα λεπτά αργότερα «ο Άγιαξ της Ηπείρου» έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα από την αποβολή του Αποστολόπουλου μετά από την πρόθεση του να χτυπήσει τον Ρόσα. Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πετράκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και τον έφερε πιο κοντά στην Ευρώπη.

Πλέον ο Παναιτωλικός έχει  32 βαθμούς και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 8η θέση .