«Διέλυσε» τον Κολοσσό και ετοιμάζεται για τη Ρεάλ

ΠΑΟ μπασκετ 13/04/2018

Ακόμη μια εύκολη νίκη στη Stoiximan.gr Basket League είχε ο Παναθηναϊκός Superfoods, ο οποίος επικράτησε αρκετά εύκολα με 87-63 του Κολοσσού H Hotels με τους «πράσινους» να φτάνουν αήττητοι στο 23-0 στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι ο Κρις Σίνγκλετον με 14 πόντους με τον Ίαν Βουγιούκα να τον ακολουθεί με 12. Επέστρεψε στο παρκέ ο Κέι Σι Ρίβερς, ξεκινά η προετοιμασία ενόψει των παιχνιδιών με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «πράσινο» στρατόπεδο.

Νωθρά μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναικός, επιτρέποντας στον Κολοσσό να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 3-6. Ο Τσάβι Πασκουάλ έβαλε στο ματς τον Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος επέστρεψε στο παρκέ μετά από διάστημα περίπου 20 ημερών λόγω ενοχλήσεων στον ώμο και οι «πράσινοι» έφεραν το το ματς στα ίσα (10-10). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο διατήρησαν το προβάδισμά τους έως και τα μισά της περιόδου (12-13). Το «τριφύλλι» κυνηγούσε στο σκορ τον Κολοσσό και εν τέλει ισοφάρισε εκ νέου για το 24-24, το οποίο ήταν και το σκορ του δεκάλεπτου. με πρωταγωνιστές τους Ίαν Βουγιούκα (6π.) και Νικ Καλάθη (5π.), με το δεκάλεπτο να λήγει 24-24.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τα ηνία του αγώνα για το 26-24, να σφίγγει περισσότερο την άμυνά του και παράλληλα να εμφανίζεται καλύτερος και στην επίθεση διατηρώντας το προβάδισμα του. Με ένα σερί 7-0 οι «πράσινοι» έφτασαν εύκολα στο 39-30 με τον Ίαν Βουγιούκα να φτάνει τους 10 πόντους στο παιχνίδι. Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να αντιδράσει τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έτσι το «τριφύλλι» έφτασε τη διαφορά στο σκορ ακόμη και στο +15 (47-32) με το ημίχρονο να λήγει 49-36 για τους «πράσινους» όπου ο Παναθηναϊκός σημείωσε ένα επιμέρους σκορ 25-12.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το τρίτο δεκάλεπτο, με το «τριφύλλι» να δείχνει την ανωτερότητά του και στις δύο άκρες του παρκέ και τον Κολοσσό να μην μπορεί να μπει στο παιχνίδι. Το σερί 6-0 δια χειρός του Κρις Σίνγκλετον διαμόρφωσε το 55-36, με τη διαφορά να φτάνει το μέγιστο +23 (65-42) στα μισά της περιόδου. Ο νικητής του παιχνιδιού είχε ουσιαστικά κριθεί καθώς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 70-48 και τον Σίνγκλετον να έχει πετύχει 11 πόντους στο δεκάλεπτο και 14 στο παιχνίδι.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Τσάβι Πασκουάλ να κάνει ροτέισιον και να ρίχνει στο παρκέ τους  Μήτογλου, Αντετοκούνμπο και Όγκαστ με τους δύο τελευταίους να μοιράζουν άπλετο θέαμα στους θεατές στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν τον φρενήρη ρυθμό τους και η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +30 (87-57) λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Το 6-0 σερί του Κολοσσού ωστόσο, διαμόρφωσε το τελικό σκορ 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 49-36, 70-48, 87-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS: Ντένμον 8 (2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκιστ 8 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκάμπριελ 2 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 7 (10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8, Σίνγκλετον 14 (3/3 τρίποντα), Ρίβερς 4, Παππάς 8, Βουγιούκας 12 (6/7 δίποντα), Λεκαβίτσιους 2 (5 ασίστ), Όγκαστ 9, Μήτογλου 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Χάρις 17 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σχίζας 5 (1), Μπρέι 6 (1), Ράιτ 10 (11 ριμπάουντ), Γιανγκ 14 (1), Ουέαρ 5 (1/5 τρίποντα), Γεωργαλλής, Μπιλλής, Αγγελάκος 2, Σταμάτης 4 (6 ασίστ), Παπαδάκης.