«Ζάλισε» τον Πανιώνιο

ΠΑΟΚ 14/04/2018

Με «το πόδι πατημένο στο γκάζι» ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-1 του Πανιωνίου για την 27η αγωνιστική της Super League Σουρωτής.

Ο «Δικέφαλος»,  «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, αφού κατάφερε να σκοράρει από το 2’ με τον Σάκχοφ, είχε την κατοχή καθ ‘ όλη τη διάρκεια, είχε σε τρομερή μέρα τους Βιεϊρίνια και Μακ, ενώ άρεσε και ο Καντουρί.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου έβγαλαν πολλές και ωραίες συνεργασίες, ενδεικτικό τα τέρματα των Πρίγιοβιτς και Καντουρί. Πανέμορφο ήταν και το τέρμα του Ντουρμισάι που μείωσε το σκορ.

Με το «δεξί» ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ, στο 2’ ο Βιειρίνια έκανε το κόρνερ, ο Κότνικ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Σάκχοφ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο «Δικέφαλος» ήθελε από νωρίς να τελειώσει το ματς και κατάφερε στο 15’ με τον Καντουρί να κάνει το 2-0. Το γκολ του Μαροκινού προήλθε από ωραία συνεργασία των Μάτος, Πρίγιοβιτς και Μακ.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν εμφανώς καλύτεροι και αυτό φάνηκε από τις 7 τελικές που είχε πριν το 25’. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, ήρθε στο 28’ με τον Σπιριντόνοβιτς, έπειτα από λάθος του Κρέσπο βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη με τον νεαρός πορτιέρο να τον νικάει.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν έγινε κάποια άλλη καλή στιγμή, με τον ΠΑΟΚ έπειτα από το 25λεπτο να ρίχνει τον εξωφρενικό ρυθμό που είχε, ενώ ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να βρει κάποιο ελεύθερο χώρο για να γίνει απειλητικός.

Ο Σπιριντόνοβιτς στο 48’ έκανε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά έδιωξε ο Πασχαλάκης. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σε σχέση ρυθμού με το πρώτο. Ο Πρίγιοβιτς στο 66’ πέτυχε το 3-0, έπειτα από τρομερή εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν όλοι από μια κατοχή με τη μπάλα. Αυτό ήταν το 22ο τέρμα του Σέρβου σε 34 ματς φέτος.

Στο 77’ ο Ντουρμισάι πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, εξαπέλυσε έναν κεραυνό στο απέναντι «Γ» και έκανε το 3-1. Ο Πανιώνιος απείλησε στο τέλος με τον Μπραχίμι, αλλά το μακρινό σουτ που δοκίμασε, έδιωξε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης.

Σκόρερ: 2’ Σάκχοφ, 15’ Καντουρί, 66’ Πρίγιοβιτς – 77’ Ντουρμισάι

Κίτρινες: 61’ Μακ, 79’ Μάτος

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο (74’ Μπίσεσβαρ), Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Σάκχοφ, Κάμπος (85’ Λημνιός), Καντουρί (79’ Μουλέν), Μακ, Πρίγιοβιτς

Αναπληρωματικοί: Ρέι, Αζεβέδο, Δεληγιαννίδης, Κουλούρης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Πινιώτης, Κόρμπος, Σπιριντόνοβιτς (68’ Οικονομίδης, Σαββίδης (56’ Μακρύλλος), Μασούρας (73’ Μπραχίμι), Ντουρμισάι

Αναπληρωματικοί: Μπαντής, Γεσίλ, Βουκελάτος, Νόβακ