«Σκότωσε» τη Γιουνάιτεντ η Γουέστ Μπρομ

Ευρώπη 15/04/2018

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε από την Γουεστ Μπρομ στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ Αγγλίας.

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι 2 ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλή η εμφάνιση της Γουεστ Μπρομ που δυσκόλεψε πάρα πολύ την Μαντσεστερ. Ηττημένη η Γουνάιτεντ στο ίδιο της το γήπεδο από τον  “τελευταίο τροχό της αμάξης”

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Γουέστ Μπρομ έδειχνε πολύ ανεβασμένη, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και προσπάθησε από πολύ νωρίς να απειλήσει την εστία του Ντεχέα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Μάντσεστερ στο 20ο λεπτό του αγώνα με τον Λουκάκου να χάνει τετ-α-τετ εναντίον του Φόστερ, ο οποίος στάθηκε αντάξιος στο ύψος των περιστάσεων. ‘Όπως ακριβώς και στο 36ο λεπτό ο Φόστερ ήταν εκεί για να μπλοκάρει την εκ νέου προσπάθεια του Λουκάκου.

Η Γουεστ Μπρομ από την άλλη είχε μεγάλη ευκαιρία στο 42ο λεπτό. Ο Ντόουσον μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπραντ θα μπορούσε να είχε σκοράρει αν ο Σμόλινγκ δεν του είχε σταθεί εμπόδιο.

Φοβερή ευκαιρία στο 66 για την Μάντσεστερ και παράλληλα διπλή φοβερή απόκρουση του Φόστερ.

Στο 73ο λεπτό του αγώνα ο Ροντρίγκεζ ανοίγει το σκορ (0–1) με ένα εκπληκτικό γκολ μετά από κόρνερ.

Η Γουνάιτεντ έτρεχε πανικόβλητη να σώσει ότι είχε απομείνει στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως δεν τα κατάφερε .

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : Πογκμπά , Νιόμ ,

Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο) : Ντεχέα , Βαλένσια , Λίντελοφ , Σμόλινγκ , Γιάνγκ (75’ Ράσφορντ) , Ερέρα ( 46’Λίνγκαρντ), Πογκμπά (59’ Μαρσιάλ) , Μάτιτς , Μάτα , Σάντσες , Λουκάκου

Γουεστ Μπρομ (Μουρ):  Φόστερ , Νιόμ , Ντόσον , Χεγκάζι , Γκιμπς , Φίλιπς (77’Κρικόβιακ) , Λίβερμορ , Μπραντ , Μακ Κλιν , Ροντρίγκεζ , Ρόντον(85’ Στάριτζ)