Πήρε το προβάδισμα η Ρεάλ Μαδρίτης , έδωσε την λύση ο Ασένσιο

Ευρώπη 25/04/2018

Στο «Αλιανζ Αρινα» η Μπάγερν Μονάχου ηττήθηκε 1-2  από την Ρέαλ Μαδρίτης στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του Τσάμπιονς Λίγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπάγερν ήταν  η ομάδα που πίεζε τους Μαδριλένους , στο 1΄ είχε την ευκαιρία με τον Μίλερ όμως ο Γερμανός δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε . Στο επόμενο λεπτό ο Μαρσέλο απάντησε αλλά ήταν άτυχος . Οι Γερμανοί ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή  με αποτέλεσμα να προηγηθεί 1-0 με το πλασέ του Κίμιχ στο 28΄. Όμως η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην ροη ισοφάρισε 1-1 με δράστη τον Μαρσέλο στο 44΄

Οι Βαυαροί στο πρώτο μέρος έχασαν τις υπηρεσίες δυο σπουδαίων ποδοσφαιριστών των Ρομπεν και Μπόατενγκ

Στην επανάληψη η ομάδα του Ζίνταν έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τον Ρονάλντο. Όμως στο 51΄Μιλερ και Ριμπερι έχασαν την ευκαιρία να παραβιάσουν την εστία του Νάβας. Οι Ισπανοί στο 57΄  διεύρυναν το δείκτη το σκορ σε 1-2  με το πλασέ του νεοεισελθών Ασένσιο έπειτα από αδράνεια της άμυνας των Γερμανών .

Μετά το γκολ η Μπάγερν πίεζε για την ισοφάριση και απείλησε με τον  Ριμπερί και τον Μίλερ όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.  Στο 71΄ η Βασίλισσα έχασε την ευκαιρία για το 1-3 καθως ακυρώθηκε το γκολ του Ρονάλντο διότι κατέβασε την μπάλα με το χέρι. Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες  ήθελε να πετύχει την ισοφάριση, όμως ο Λεβαντοφσκι στάθηκε άτυχος στο τετ α τετ διότι ο τερματοφύλακας των «μερένχες» ήταν σε ετοιμότητα. Για την Ρεάλ εκτός βγήκε ο Καρβαχάλ που αντικαταστάθηκε από τον Μπενζεμά .

Το σφύριγμα της λήξεις βρήκε την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Μπερναμπέου.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Μπάγερν: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Τζερόμ Μπόατενγκ (34' Ζούλε), Χούμελς, Ραφίνια, Χάβι Μαρτίνεθ (75' Τολισό), Χάμες Ροντρίγκες, Τόμας Μίλερ, Ρόμπεν (8' Τιάγκο Αλκάνταρα), Ριμπερί, Λεβαντόβσκι.

Ρεάλ Μαδρίτης : Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ (67' Μπενζεμά), Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο (83' Κόβατσιτς), Μόντριτς, Κρόος, Λούκας Βάθκεθ, Ίσκο (46' Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο.