''Αγκάλιασε'' την παραμονή η Λαμία

ΠΑΣ Λαμία 29/04/2018

Ο ΠΑΣ Λαμία κατάφερε τελικά να επικρατήσει του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής της SUPERLEAGUE Σουρωτή. Μία μεγάλη νίκη για την Λαμία που με αυτό το αποτέλεσμα " αγκάλιασε " την παραμονή.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Όμο και Πίτι, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Χαλκιαδάκης.

Χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο κύλησαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Καμία ομάδα δεν απείλησε την άλλη.

Μετά τα 30 λεπτά άρχισε να υπάρχει κάποια κινητικότητα στο γήπεδο και από τις δυο ομάδες.Μία εκτέλεση φάουλ από τον Πίτι που κατέληξε αρκετά άουτ . Και ένα δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα μετά από σέντρα του Νικολιά.

Η Λαμία δεν το έβαλε κάτω και στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Πίτι έκανε το σωτήριο 1-0 με σουτ έξω από την περιοχή και έτσι οι Φθιώτες αποχώρησαν χαρούμενοι για τα αποδυτήρια.

Δύο εξαιρετικές ευκαιρίες είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα να ισοφαρίσει την Λαμία , όμως στο 62 ' ο Πίτι ,δημιουργός αυτή τη φορά ,εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο Όμο σκόραρε για το 2-0 των γηπεδούχων.

Στο 77ο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα αφού πίεζε συνεχώς τους γηπεδούχους κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1 με γκολ του Χαλκιαδάκη.

Συνέχιζε να πιέζει πολύ ο ΠΑΣ Γιάννινα στα τελευταία λεπτά του αγώνα , με τον διαιτητή να δίνει 5 λεπτά επιπλέον χρόνο στο παιχνίδι , αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  Όμο, Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Λίλα

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης , Κουκόλης , Μπουλούλης, Όμο , Πίτι  ( Αντρόνικ 89' ), Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος , Βάντερσον ( Μπούτνικ 66') , Πριντετά ( Ακόστα 53' )

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Μπουκουβάλας , Κόντε , Χέλκβιστ (Χαλκιαδάκης 52'), Καρανίκας , Λιλα , Μιχαήλ , Νικολιάς (Αποστολόπουλος 66') , Σκόνδρας, Τζημόπουλος , Βελλίδης , Βιντάλ(Μανθάτης 57')