Έσπασε την ...κατάρα της Λιβαδειάς!

Ατρόμητος 29/04/2018

Ο Ατρόμητος έφυγε επιτέλους νικητής από την έδρα του Λεβαδειακού με 0-1, για την 29η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Έσπασε κατάρα αρκετών χρόνων, καθώς δεν είχε καταφέρει να φύγει νικητής από τη Λιβαδειά, όμως ο φετινός Ατρόμητος το έκανε και αυτό. Με το πανέμορφο γκολ του Μπρούνο στο 87' και πρώτο του με τη φανέλα των Περιστεριωτών, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τη νίκη.

Καλύτερα μπήκε η ομάδα της Λιβαδειάς στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη φάση άνηκε για τον Λεβαδειακό στο 12ο λεπτό όμως ο Μίρκοβιτς νίκησε τον Γιακουμάκη, αρχικά και ο Μαρκόφσκι από κοντά πλάσαρε και πάλι, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου έδιωξε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου και σε σέντρα από τα δεξιά του Μαρκόφσκι για τον Γιακουμάκη, αυτός έκανε την προβολή, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα κι αυτή έφυγε μόλις άουτ.

Στο 52' η απάντηση του Ατρομήτου ήρθε από σουτ του Ουάρντα από τα αριστερά, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου.

Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι με τον Γιαννούλη έχασαν νέα ευκαιρία για να σκοράρουν με την προβολή του, όμως ο Σωτηρίου απέκρουσε.

Η ομάδα της Λιβαδειάς ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 69? έφθασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Νιάσε βρέθηκε απέναντι στον Μίρκοβιτς πλάσαρε, με τον Σέρβο να σώζει, η μπάλα έφτασε στον Σαβαντόγκο ο οποίος έκανε νέο πλασέ με τον Σάκιτς πάνω στη γραμμή να κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει, καθώς στο 87ο λεπτό ο Μπρούνο, ο οποίος πήρε πάσα πάρε-βάλε από τον Γιαννούλη, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Κίτρινες: Αντιλέχου – Ντιόγκο, Ουάρντα, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης και Μπρούνο.

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Αντιλέχου (84? Ζαραδούκας), Σουμπίνιο, Φαβάρο, Ντιόγκο, Μαρκόφσκι, Νιάσε (90? Καθάριος), Γιακουμάκης, Καραχάλιος (77? Καλτσάς), Τσαμπούρης, Σαβαντόγκο.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Σάκιτς, Κιβρακίδης (66? Βασιλακάκης), Γιαννούλης, Ντιγκινί, Ουάρντα (90? Καρασαλίδης), Ούμπιδες (66? Ντάουντα), Μάντσον, Μπρούνο.

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.