«Περιστεριώτικη» φιέστα Ευρώπης!

Ατρόμητος 05/05/2018

Ο εκπληκτικός Ατρόμητος της φετινής σεζόν έκλεισε τη χρονιά, επικρατώντας με 4-0 επί της Κέρκυρας στο Περιστέρι.

Δύο τέρματα πέτυχε ο Ντάουντα και από ένα οι Κωτσόπουλος και Ντιγκινί. Τρία δοκάρια είχε στον αγώνα η ομάδα του Περιστερίου, ενώ ντεμπούτο στη Super League πραγματοποίησε ο 17χρονος τερματοφύλακας Μανδάς.

Πλέον οι Περιστεριώτες δίνουν ραντεβού τον Ιούλιο που θα δώσουν το παρών στο Europa League, καθώς ξεκινάει τους προκριματικούς αγώνες.

Από την αρχή του αγώνα ο Ατρόμητος καθάρισε το παιχνίδι, μόλις στα πρώτα 15 λεπτά πετυχαίνοντας δύο τέρματα με τον Ντάουντα (6', 14').

Στο 37’ έφτασε κοντά στο 3-0, αλλά ο Βασιλακάκης στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των «Φαιάκων».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά και είχαν δοκάρι στο 56' σε κεφαλιά του Κωτσόπουλου.

Τρία λεπτά αργότερα ο νεαρός επιθετικός βρήκε δίχτυα και σημείωσε το 3-0 με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Ατρόμητος έδειχνε ασταμάτητος και πέτυχε τέταρτο γκολ στο 67ο λεπτό, με τον Ντιγκινί να νικάει τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας με κοντινό πλασέ.

Η Κέρκυρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 88', όως το σουτ του Γεωργακόπουλου, το έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Χατζηισαϊας.

Οι Περιστεριώτες είχαν το τρίτο τους δοκάρι στο 91', όμως η προβολή του Ντάουντα βρήκε στο δοκάρι και του στέρησε το χατ-τρικ.

Το 4-0 'ηταν το τελικό αποτελέσμα, με τους παίκτες και τον κόσμο της ομάδας να πανηγυρίζουν μαζί.

Κίτρινες: Παμλίδης

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς (75' Μανδάς), Γιαννούλης, Νάτσος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης (68' Στρούγγης), Κωτσόπουλος (68' Κυριακίδης), Μπουσουλάτζιτς, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Μπρούνο, Ντάουντα

Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Κουτζαβασίλης, Αντέτζο, Σπίνουλας (58' Ρόλε), Γρομητσάρης, Ιωάννου, Κρητικός, Παμλίδης (71' Αναστασίου), Κόντος (80' Γεωργακόπουλος), Μυτίδης, Αρτυματάς, Λέκοβιτς

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.