Το 11 ο τρόπαιο κατέκτησε ο Ναδάλ

Τένις 11/06/2018

Ο  Ραφαέλ Ναδάλ κατέκτησε εύκολα  τον 11ο τίτλο του στο Ρολάν Γκαρός.  Ο Ισπανός τενίστας κατατρόπωσε τον αντίπαλο  του, τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ τον οποίο νίκησε  6-4, 6-3, 6-2 σε 2 ώρες και 42 λεπτά.

Ο Νάδαλ πήρε το τρόπαιο έχοντας μονό μια ήττα , το πρώτο σετ ήταν δυναμικό  με τους δύο παίκτες  να κάνουν από ένα break διαδοχικά, στο ξεκίνημα και στη συνέχεια να κρατούν το σερβίς τους ως το 5-4, σε αυτό  το σημείο ο Ναδάλ έσπασε το σερβίς του Ντομινικ Τιμ και πήρε το σετ.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ανησύχησε τον Ισπανό διότι αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό χέρι και χρειάστηκε τη φροντίδα του φυσιοθεραπευτή.

Ο 32χρονος ήταν κυρίαρχος και έφτασε εύκολα στο τρόπαιο για 11η φορά σε 14 συμμετοχές στο Γαλλικό όπεν, στη μία εκ των οποίων αποχώρησε λόγω τραυματισμού Ο Ισπανός έχει 17 τίτλους  σε τουρνουά Γκραν Σλαμ, όμως  ρέκορντμαν Ρότζερ Φέντερερ έχει τρεις περισσοτέρους.