Στο τελικό του Μουντιάλ 2018 η Γαλλία

Μουντιάλ 2018 10/07/2018

Στο Στάδιο της Αγίας Πετρούπολης, η Γαλλία πήρε τη νικη με 1-0 κόντρα στο Βέλγιο στον πρώτο ημιτελικό αγώνα του παγκόσμιου κυπέλλου και προκρίθηκε στον τελικό μετά από 20 χρόνια. Το χρυσό τέρμα των τρικολόρ πέτυχε ο Ουμιτί.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Γαλλία μπήκε πιο δυναμικά, καθως απείλησε τον Κουρτουά από τo 16΄΄ με τον  Γκριεζμάν. Όμως το Βέλγιο απάντησε στο 5o λεπτό με τον Αζάρ με τον Ουμτιτί  να διώχνει σε κόρνερ, λίγο αργότερα ο άσος της Τσέλσι απείλησε εκ νέου τον Λόρις αλλά ήταν άστοχος.

Στην συνέχεια οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά να μπλοκάρουν το παιχνίδι των γηπεδούχων. Στο 19΄ο Αλντερβάιρελντ εξαπέλυσε έναν "κεραυνό", όμως ο Λορίς έδιωξε.

Οι τρικολόρ λίγο αργότερα έγιναν απειλητικοί με τον Παβάρ όμως ο Κουρτουά έδιωξε με τα πόδια. Στο 34΄οι Γάλλοι έκαναν αισθητοί την παρουσία τους με το άστοχο σουτ του Ζιρού.

Στην επανάληψη, το Βέλγιο έκανε την πρώτη επίσκεψη με την άστοχη κεφαλιά του σβησμένου στο πρώτο μέρος Λουκάκου.

Στην επανάληψη το Βέλγιο έκανε την πρώτη επίσκεψη με την άστοχη κεφαλιά του σβησμένου στο πρώτο μέρος Λουκάκου. Ένα λεπτό αργότερα ο Ουμτιτί πέτυχε το 1-0, έπειτα από το ωραίο χτύπημα κόρνερ του  Γκριεζμάν.

Στην συνέχεια του αγώνα, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ προσπαθούσε για την ισοφαρίσει με τον Ντε Μπρόινε στο 61΄και Μαρουάν Φελαϊνί στο 65΄ να στέκονται άτυχοι.

Στο 81΄η μπαλιά του Αζάρ πήγε στον Βιτσέλ, ο ποιος έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Λορίς έκανε φανταστική επέμβαση. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου.

Γαλλία: Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί (86' Τολισό), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (85' Ενζονζί).

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Βιτσέλ, Φελαϊνί (80' Καράσκο), Ντεμπελέ (60' Μέρτενς), Τσαντλί, Ντε Μπράινε, Αζάρ, Λουκακού.