Νίκη όλων των φαβορί στα προκριματικά του Champions League

Ευρώπη 10/07/2018

Αν και το Μουντιάλ έχει κεντρίσει τα βλέμματα έχουμε παράλληλα προκριματικά Champions League. Όλες σχεδόν οι φιλοξενούμενες ομάδες δεν βγήκαν χαμένες είτε με ισοπαλίες, είτε νίκησαν τις γηπεδούχες ομάδες. Η μόνη εξαίρεση ήταν η Σκεντίγια που επικράτησε την Δε Νιου Σεντς. Οι μεγάλες ομάδες, Σέλτικ, Μάλμε, Ελσίνκι, Λέγκια Βαρσοβία και Χαποέλ Μπίερ Σεβά, στάθηκαν στο ύψος τους και δεν δυσκολεύτηκαν.

Η Τορπέντο Κιουταΐσι ανέτρεψε το σκορ απέναντι στην Σέριφ Τιρασπόλ. Αρχικά το σκορ ο Badibanga στο 14' όμως ο Kimadze στο 24' ισοφάρισε. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με το γκολ του Kukhianidze στο 64'.

Η Φλόρα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Χαποέλ Μπίερ Σεβά και έχασε 1-4. Στο ημίχρονο η Ισραηλινή ομάδα ήταν μπροστά με 0-2 λόγω των γκολ των Sahar και Tzedek στο 18' και 36' αντίστοιχα. Στο 53' ο Maman ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Ο Sappinen στο 73' μείωσε σε 1-3 όμως ο Ezra στο 85' σκόραρε για το τελικό 1-4.

Η Αλασκέρτ υποδέχθηκε την Σέλτικ, η οποία ήταν το ξεκάθαρο φαβορί. Αυτό το γεγονός επιβεβαιώθηκε με το τελικό 0-3.  Ο Edοuard στο 45+2' άνοιξε το σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε προς το τέλος του αγώνα. Αρχικά στο 81' ο Forrest σκόραρε και έπειτα ο McGregor στο 90' έκανε το 0-3.

Η Ντουντελάνγκε έφερε ισοπαλία με την MOL Vidi. Αρχικά στο 42' ο Huszti άνοιξε το σκορ όμως ο Melisse στο 58' ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

Η Βίκινγκουρ αντιμετώπισε την Ελσίνκι και ηττήθηκε 1-2. Η Ελσίνκι προηγήθηκε με 0-2 μέχρι το ημίχρονο χάρη στο γκολ του Dahlstrom στο 9' και το αυτογκόλ του Gregersen στο 29'. Ο Vatnhamar στο 51' μείωσε σε 1-2.

Η Σκεντίγια κλείδωσε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο χάρη στο 5-0 εναντίον της Δε Νιου Σεντς. Ο Emini στο 14' άνοιξε το σκορ και μετά ανέλαβε ο Ibraimi. Ο Σκοπιανός σκόραρε τέσσερις φορές στο 38', 53', 60' και 68'.

Η Μάλμε στην έδρα της Ντρίτα επικράτησε 0-3. Ο Strandberg άνοιξε το σκορ στο 13' ο  Traustason στο 39' έκανε το 0-2, το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Rosenberg στο 82'.

Η Λέγκια Βαρσοβίας κέρδισε την Κορκ Σίτι μέσα στην Ιρλανδία με 0-1. Το σκορ δεν αναδεικνύει την εικόνα του αγώνα καθώς η Λέγκια ήταν ανώτερη. Το μοναδικό γκολ του αγώνα έβαλε ο Kucharczyk στο 79'.