Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γαλλία!

Μουντιάλ 2018 15/07/2018

Η Γαλλία επικράτησε με 4-2 της Κροατίας στον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ στο Λουζνίκι της Μόσχας και στέφθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Ένας γεμάτος τελικός που είχε 6 γκολ, αυτογκόλ, χρήση του VAR και με την Κροατία να είναι καλύτερη στον αγώνα, αλλά την Γαλλία να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και να καταφέρνει να κατακτήσει το τρόπαιο.

Οι τρικολόρ στέφονται για δεύτερη φορά στην ιστορία τους Παγκόσμιοι πρωταθλητές, μετά το Μουντιάλ του 1998. O Nτιντιέ Ντεσάμπ κατακτά το τρόπαιο και ως παίκτης (αρχηγός της τότε Γαλλίας), αλλά και ως προπονητής.

Από την άλλη, η Κροατία σημείωσε την καλύτερη επίδοση στην ιστορία της, φτάνοντας για πρώτη φορά σε τελικό Μουντιάλ και τερματίζοντας δεύτερη. Η τρίτη θέση το 1998 ήταν η προηγούμενη υπέρβαση της, όπου είχε αποκλειστεί τότε από τη οικοδέσποινα Γαλλία στα ημιτελικά.

Τα τέρματα για την Γαλλία πέτυχαν οι Μάντζουκιτς με αυτογκόλ, Γκριεζμάν, Πογκμπά και Εμπαπέ, ενώ για την ομάδα του Ντάλιτς ο Πέρισιτς και ο Μάντζουκιτς.

Η Κροατία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή, όμως οι τρικολόρ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή των Κροατών.

Στο 19ο λεπτό η Γαλλία κέρδισε φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, με τον Γκριεζμάν, να κάνει «θέατρο» και τον διαιτητή να υποδεικνύει λανθασμένη υπόδειξη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Γάλλος μεσοεπιθετικός, με την μπάλα να βρίσκει στον  Μάντζουκιτς, σε προσπάθεια του να διώξει, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σούμπασιτς, κάνοντας το 1-0.

Η απάντηση της Κροατίας ήρθε στο 28ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Γάλλων, η μπάλα έφτασε στον Πέρισιτς, ο οποίος από το ύψος της περιοχής, ξεπέρασε τον Πογκμπά και με ασύλληπτο σουτ, νίκησε τον Γιορίς, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 35ο λεπτό η Γαλλία απείλησε από ακόμη μία στημένη φάση και μετά από κόρνερ του Γκριεζμάν, στην προσπάθεια του Καντέ να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πέρισιτς. Ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR, υπέδειξε πέναλτι και ο Γκριεζμάν ευστόχησε, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους «πετεινούς» (2-1).

Το πρωτό ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ να προηγείται με 2-1 και πετυχαίνοντας δύο γκολ, έχοντας μία προσπάθεια. Όπως και επίσης τα τέρματα ήρθαν από στημένες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κροατία απείλησε στο 48’ μετά από ωραία κάθετη του Πέρισιτς, ο Ρέμπιτς έπιασε το δυνατό σουτ, με τον Γιορίς να αποκρούει θεαματικά.

Στο 53ο λεπτό σε αντεπίθεση της Γαλλίας και με τον γνωστό διασκελισμό του Εμπαπέ από τα δεξία, βρέθηκε απέναντι από τον Σούμπασιτς, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ του Γάλλου μεσοεπιθετικού.

Η ‘’Χρβάτσκα’’ ενώ είχε την κατοχή και πίεζε για την ισοφάριση, η Γαλλία χτυπούσε κυρίως με αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές, ήρθε το 3-1 στο 58’. Μετά από γύρισμα του Εμπαπέ, ο Γκριεζμάν έστρωσε στον Πογκμπά, ο οποίος με «έξυπνο» σουτ από το ύψος της περιοχής, πέτυχε το 3-1.

Η Κροατία έχοντας πεσμένη ψυχολογία και με τους Γάλλους να εκμεταλλεύονται κάθε ευκαιρία που τους εμφανίζεται, κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο τέρμα στο 65ο λεπτό. Ο Εμπαπέ σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Σούμπασιτς να μην μπορεί να αντίδρασει, έκανε το 4-1.

Τρία λεπτά αργότερα οι Κροάτες μείωσαν σε 4-2. Μετά από το γύρισμα της μπάλας στον Γιορίς, ο Γάλλος τερματοφύλακα έκανε τρομερό λάθος, καθώς προσπάθησε να περάσει τον Μάντζουκιτς, ο οποίος έβαλε την ‘’κόντρα’’ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, μειώνοντας σε 4-2.

Μέχρι το τέλος η Κροατία προσπάθησε να απειλήσει τη Γαλλία και να ξαναμπεί στο ματς, όμως οι Γάλλοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους και να κερδίσουν τον αγώνα με 4-2.

Κίτρινες: Καντέ, Ερνάντεζ  - Βρσάλικο

Γαλλία: Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ, Πογκμπά, Καντέ (54’ Ενζονζί), Εμπαπέ, Γκριζμάν, Ματουιντί (73’ Τολισό), Ζιρού (80’ Φεκίρ)

Κροατία: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (81’ Πιάτσα), Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (71’ Κράμαριτς), Μόντριτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.