Ισόπαλος ο Ατρόμητος με την ΑΕΚ, ''κοιτάζει'' πλέον την Μπρεστ

Ατρόμητος 21/07/2018

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την ΑΕΚ σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Περιστέρι.

Οι Περιστεριώτες έδειξαν οτι είναι καλό επίπεδο ετοιμότητας ενόψει του αγώνα με την Ντιναμό Μπρεστ, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις, δείχνοντας αδυναμία στην επίθεση.

Πρόβλημα παρουσιάστηκε με τον Σάκιτς, ο οποίος χάνει τον πρώτο αγώνα με την Μπρεστ, καθώς τραυματίστηκε στο δεξί πόδι. Απο τον ευρωπαϊκό αγώνα θα λείψει και ο Κιβρακίδης λόγω τραυματισμού, οπότε ο Κάναντι μένει με μοναδικό δεξί μπακ τον Νάτσο. Με πρόβλημα τραυματισμού είχε και ο Τσιγκρινσκι, ο οποίος έπαθε θλάση και είναι αμφίβολος για τον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα.

Στον αγώνα, η ΑΕΚ είχε τις κυριότερες και πιο ουσιαστικές ευκαιρίες και έδειξε καλά στοιχεία. Χρόνο συμμετοχής πήρε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα, ο Μπογέ.

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 29΄, όταν ο Αλμπάνης σέντραρε από δεξιά και ο Λιβάγια σούταρε απευθείας από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μίρκοβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο, χάθηκε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αλμπάνης απέναντι από τον Μίρκοβιτς, έκανε το "σκαφτό", όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νταμίρ Κάναντι "φρέσκαρε" την ομάδα, όμως και πάλι οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν δύο κλασσικές ευκαιρίες.

Στο 68' ο Γιακουμάκης έχασε την τρίτη ευκαιρία της ΑΕΚ στο ματς, όταν αστόχησε ανενόχλητος μεκεφαλιά μέσα από την περιοχή, μετά από φάουλ - σέντρα του Λόπες, με την  μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να μένουν ισόπαλες 0-0.

Κίτρινες: Μπρούνο - Λαμπρόπουλος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μίρκοβιτς, Νάτσος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Γαρουφαλιάς, Μάντσον, Μανούσος, Ενσικουλού, Μούγιακιτς, Κουλούρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Μέγερι, Βασιλακάκης, Μπρούνο, Σάκιτς (85΄ Ιμέρι), Καρασαλίδης, Μπουσούλασιτς, Ούμπιντες, Κωτσόπουλος, Ρισβάνης (81΄ Στρούγγης), Μανούσος (77΄ Νταβιώτης), Νάτσος.

ΑΕΚ: Μπάρκας (61΄ Τσιντώτας), Μπακάκης, Λαμπρόπουλος (61΄ Τσότσιτς), Οικονόμου (61΄ Τσιγκρίνσκι), Λόπες (86΄ Μπότος), Σιμόες, Γαλανόπουλος (81΄ Γιαννούτσος), Αλμπάνης (46΄ Χουλτ), Λιβάγια (86΄ Γιούσης), Μπακασέτας, Γιακουμάκης (72΄ Μπογέ).

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.