Θέλει δουλειά ο ΑΡΗΣ

ΑΡΗΣ 09/08/2018

Τα αποκαλυπτήρια του ΑΡΗ μπροστά στο κοινό του, τα είχαν σχεδόν όλα. Κόσο, όμορφη ατμόσφαιρα, γκολ αλλά όχι νίκη για την ομάδα.

Η ομάδα του Πάκο Ερέρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λάρισα, σε ένα παιχνίδι με δύο πρόσωπα και με σίγουρο συμπέρασμα ότι θέλει δουλειά ακόμα.

Ο Ναζλίδης άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 43', για να έρθει στο 59' ο Σαχίτι με κοντινή προβολή για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Ετσι ξεκίνησε

Ο Πάκο Ερέρα έκανε την έκπληξη με ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τον Χαμζά Γιουνές, μετά από μόλις δύο προπονήσεις. Ο Τυνήσιος ξεκίνησε στα άκρα με τον Γκαρσία και τον Ναζλίδη στην επίθεση. Μπάσα, Κολάσο και Ματίγια ήταν η τριάδα στο κέντρο. Τζανακάκης, Βελέθ, Δεληζήσης και Βαλεριάνος ήταν η τετράδα στην άμυνα, με τον Κουέστα στο τέρμα.

Η φάση του Ματίγια και τα πολλά λάθη

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Λάρισα μπαίνοντας δυνατά στα πρώτα λεπτά και έχοντας την πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Ματίγια στο 2ο λεπτό. Τα πολλά λάθη κυρίως μεσοεπιθετικά έδωσαν αρκετές επιθέσεις στη Λάρισα, η οποία όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά με εξαίρεση το σουτ του Γκόλια στο 25'.

“Εβγαλε” φάσεις, σκόραρε από την άσπρη βούλα

Η ομάδα του Πάκο Ερέρα μπορεί να μην θύμιζε πολύ εκείνη της Ολλανδίας -ρόλο έπαιξε και η κατάσταση του χόρτου που ακόμα... δένει- είχε όμως τις ευκαιρίες της απέναντι στην προβληματική άμυνα της Λάρισας. Στο 16' ο Βαλεριάνος γέμισε από τα αριστερά και ο Γκαρσία πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Κρίστινσον να πέφτει στη γωνία του και να μπλοκάρει την προσπάθεια του Αργεντίνου.

Στο 40ο' και από το κόρνερ του Κολάσο ο Ναζλίδης σηκώθηκε ωραία στην καρδιά της περιοχής και πήρε την κεφαλιά, με τον Ισλανδό κίπερ όμως να είναι πάλι εκεί και να μπλοκάρει. Μέχρι που ήρθε η φάση του 43ου λεπτου.

Ο Τζανακάκης γέμισε από τα δεξιά και ο Ντέλετιτς βρήκε τη μπάλα με το χέρι στην προσπάθεια του να απομακρύνει υπό την πίεση του Κολάσο. Ο Ναζλίδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα και κατά κάποιο τρόπο... λυτρώθηκε για την άστοχη εκτέλεση του κόντρα στη Ντε Γκράαφσαπ.

Πλήρωσε μία αδράνεια της ομάδας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πιο χαμηλούς ρυθμούς και τη Λάρισα να πιάνει στον ύπνο την άμυνα του ΑΡΗ στο 59' Ο Μιλοσάβλιεβιτς έβγαλε ωραία πάσα στην περιοχή και ο Σαχίτι με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε για τους Θεσσαλούς.

Η εικόνα του ΑΡΗ στο δεύτερο μέρος ήταν αισθητά πεσμένη και ούτε οι μαζεμένες αλλαγές του Πάκο Ερέρα αλλάξαν κάτι. Πέραν μίας κεφαλιάς του Διαμαντόπουλου στο 75' οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν σε κάποια άλλη στιγμή την εστία της Λάρισας, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μανώλης Σκουλάς (Θεσσαλίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Κώστας Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Δημήτρης Νατσιόπουλος (Μακεδονίας)

4ος: Ματθαίος Βουρνέλης (Μακεδονίας)

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βελέθ, Δεληζήσης, Μπάσα, Ναζλίδης, Κολάσο, Γκαρσία, Ματίγια, Βαλεριάνος Γιουνές

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Καντιμοίρης, Παυλίδης, Διαμαντόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μενέντεζ, Μιλούνοβιτς, Σόουζα, Ιντζόγλου

ΛΑΡΙΣΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Σαχίτι, Γκόλιας, Μπόρας, Χούμπσεφ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Κούνιτς, Μεντίνα, Νούνιτς

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Καρανίκας, Γρομιτσάρης, Μπάσεμ. Σουλούκος, Γκόικοβιτς, Φρόυι, Ρόνι, Μπάλλας, Πινάκας,