«Τεσσάρα» της Παρί, νίκη για τη Νις

Ευρώπη 14/09/2018

Στην αυλαία της 5ης αγωνιστικής, η Νις και η Παρί ΣΖ πήραν τις νίκες, καθώς επικράτησαν των Ρεν και Σεντ Ετιέν, αντίστοιχα.

Παρί Σεν Ζερμέν - Σεντ-Ετιέν 4-0

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να μην είχε τον Νεϊμάρ και τον Μπαπέ, αλλά αυτό δεν τη εμπόδισε από το να νικήσει τη Σεντ-Ετιέν, με το επιβλητικό 4-0 και έκανε έτσι το 5/5 στη Ligue 1.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ από νωρίς. Στο 22ο λεπτό ο Ντράξλερ έκανε το 1-0, μετά από ασίστ του Βεράτι.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Καβάνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, άνεβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Οι παίκτες του Τούχελ έχοντας πάρει τα πάνω τους, συνέχισαν να πιέζουν, δημιουργώντας περισσότερες φάσεις.

Στο 76’ ο Ντι Μαρία σούταρε και η μπάλα βρήκε το δρόμο της για τα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 3-0 και επτά λεπτά αργότερα ο Ντιαμπί, έπειτα από ασίστ του Καβάνι, σημείωσε το τελικό 4-0.

Νίς -Ρεν 2-1

Η Νις επικράτησε επί της Ρεν με 2-1. Ο Μαλάνγκ Σαρ άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό για… τη Ρεν, αφού έβαλε αυτογκόλ.

Η Νις στο 77’ αντέδρασε και με τον Σεντ Μαξιμίν έφερε το ματς στα ίσα. Στο 89’ ο Μελού έκανε το τελικό 2-1 και χάρισε στη Νις τη νίκη.