Εξαίσια Ντόρτμουντ

Ευρώπη 15/09/2018

Στο Signal Iduna Park η  γηπεδούχος Ντόρτμουντ επικράτησε με σχετική άνεση επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με σκορ 3-1.

Οι Βεστφαλοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και είχαν την κατοχή της μπάλας.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 36ο λεπτό ύστερα από ένα κόρνερ για την Μπορούσσια με τον Ντιαλλό να χρίζεται σκόρερ σε διπλή προσπάθεια του να νικήσει τον τερματοφύλακα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 68' με τον Χάλλερ να βρίσκει δίχτυα. Ο Γιόβιτς σέντραρε από τα δεξιά και η μπάλα ύστερα από κόντρα σε σώματα αμυνομένων στρώθηκε στον Χάλλερ κι αυτός με ένα γυριστό σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Τέσσερα λεπτά όμως αργότερα ο Γουλφ απάντησε. Ο Σάντσο έκανε την επέλαση από τα δεξιά, έδωσε την ασσίστ στον αμαρκαριστο Γουλφ κι αυτός εκτέλεσε υποδειγματικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφοντας το 2-1.

Το τελικό σκορ 3-1 διαμόρφωσε ο νεοαποκτηθέντας Αλκαθέρ. Ο Σάντσο συνεργάστηκε πολύ όμορφα με τον Αλκαθέρ σε μία εκτέλεση κόρνερ στο 88', στρώνοντας του την μπάλα με τον "Πακίτο" να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ πλάγια  έξω από τα όρια της μεγάλης περιοχής και να σφραγίζει την δεύτερη νίκη της ομάδας του σε τρεις αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπορούσσια Ντόρτμουντ(4-2-3-1): Μπούρκι, Πίστζεκ, Ακάντζι, Ντιαλλό, Σμέλτζερ, Νταχούντ, Ντιλέινι(69' Βίτσελ), Γουλφ, Ρόις, Λάρσεν(58' Σάντσο), Φιλίππ(67' Αλκαθέρ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης(4-2-3-1): Τραπ, Ντα Κόστα, Άμπραχαμ, Ντίτσκα, Φαλέτ, Τορρό(84' Μιούλλερ), Φερνάντες(63' Ντε Γκούζμαν), Φαμπιάν(63' Γιόβιτς), Γκατσίνοβιτς, Κόστιτς, Χάλλερ