Δεν αντεξε το αήττητο, 3-0 στην Ολλανδία

ΑΕΚ 19/09/2018

Στο Άμστερνταμ ήταν γραφτό να λήξει το αήττητο σερί της ΑΕΚ καθώς ηττήθηκε με σκορ 3-0 από τον τον Αγιαξ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ολλανδοί πέτυχαν τα τέρματα όλα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ταλιαφίκο (47' και 92') και Ντε Μπεκ (77΄).

Στο 14ο λεπτό η πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα με τον Σιμόες για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ στην καρδιά της περιοχής εκεί που ο Σιμόες έκανε την κεφαλιά που κατέληξε άουτ.
Στο 21' ο Ζιγίεχ βρέθηκε έξω από την περιοχή πλάσαρε και η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στο 33' ο Ζιγίεχ βρέθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής της ΑΕΚ σούταρε αλλά ο Μπάρκας μάζεψε με ευκολία την μπάλα.
Στο 47' ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ. Ο Ζιγίεχ εκτέλεσε κόρνερ ο Οικονόμου έδιωξε την μπάλα εκτός περιοχής ο Μέρες σέντραρε από τα δεξιά και ο Ταλιαφίκο βρέθηκε μόνος του και πλάσαρε ιδανικά τον Μπάρκα για το 1-0.
Στο 57' ο Ταλιαφίκο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 καθώς βρέθηκε μόνος του στην περιοχή αλλά η κεφαλιά που έκανε πήγε πάνω στο εκπληκτικό Μπάρκα.
Στο 64' ο Ζιγίεχ έκανε το σουτ αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε σταθερά.
Στο 66' ο Άγιαξ σκόραρε από θέση οφσάιντ από την πάσα του Τάντιτς ο Βαν Ντε Μπέκ σκόραρε.
Στο 69ο λεπτό ο Μάνταλος σέντραρε προς τον Πόνσε αυτός έκανε το ανάποδο ψαλίδι και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 77' ο Άγιαξ έκανε το 2-0. Ο Τάντιτς σέντραρε από τα δεξιά, στο πίσω δοκάρι εκεί που ήταν ο Βαν Ντε Μπέκ που νίκησε από κοντά τον Μπάρκα.
Στο 81' ο Βαν Ντε Μπέκ απείλησε με ένα πολύ όμορφο που κατέληξε λίγο άουτ.
Στο 92' ο Ταλιαφίκο έγραψε το τελικό 3-0 με σέντρα που δεν βγήκε στον Ταλιαφίκο και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα.

Κίτρινες: Άλεφ 71', Μάνταλος 75', Ζίγιεχ 75', Ντε Γιονγκ 75', Ταλιαφίκο

Άγιαξ: Ονανά, Ντε Γιόνγκ, Μπλιντ, Έτινγκ, Ταλιαφίκο, Μαζραουί, Τάντιτς, Νέρες, Ζιγιέχ, Σόνε(Ντόλμπερκ 77'), Χούντερλάρ(Βαν Ντε Μπέκ 62')

ΑΕΚ: Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης(Γιαννιώτας 70'), Χούλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος(Άλεφ 61'), Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε(Γιακουμάκης 81')