Νίκη με ανατροπή για την Σασουόλο

Ευρώπη 21/09/2018

Η πέμπτη αγωνιστική στο ιταλικό πρωτάθλημα, ξεκίνησε με την Σασουόλο να υποδέχεται την Έμπολι στο Στάδιο Mapei και να επικρατεί με 3-1.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό ο Καπούτο για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Η χαρά, όμως, δεν κράτησε για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπόατενγκ στο 13’. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά το σκορ του ημιχρόνου δεν άλλαξε.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Έμπολι να κάνει προσπάθειες για γκολ με την μεγαλύτερη στο 55’ από το σουτ του Ζάιτς χωρίς επιτυχία. Αντ’αυτού, η Σασουόλο ήταν αυτή που βρήκε διάδρομο για τα δίχτυα στο 58’. Ο Ντι Φραντσέσκο εκτέλεσε το κόρνερ με τον Φεράρι να πηδάει ψηλότερα, νικώντας τον τερματοφύλακα και κάνοντας την ανατροπή και το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν, ειδικά μετά την αποβολή του Ζάιτς. Ο Ντι Φραντσέσκο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 83’ όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Δύο λεπτά αργότερα (85’) πήρε την ασίστ από τον Λιρόλα και με εξαιρετική κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Σασουόλο έφτασε στην τρίτη της νίκη και βρίσκεται προσωρινά στην δεύτερη θέση.

Κίτρινες: Ντι Φραντσέσκο(31’), Καπέτσι (6’), Κρούνιτς (11’), Ζάιτς (45+1’)

Κόκκινες: Ζάιτς (71’)

Σασουόλο: Κονσίλι, Ροτζέριο, Φεράρι, Μερλόν, Λιρόλα, Σένσι (Bourabia 67’), Λοκατέλι, Ντάνκαν, Ντο Φραντσέσκο, Μπόατενγκ (Μπακακάρ 62’), Μπεράρντι (Μπρινιόλα 81’).

Έμπολι: Τερακιάνο, Ντι Λορέντζο, Σιλβέστρε, Maietta, Βεσέλι, Ακούα (Μπενασέρ 14’), Καπέτσι (Τροαρέ 81’), Κρούνιτς, Λα Γκουμίνα (Μρας66’), Ζάιτς, Καπούτο