Ξύπνησε αργά και αποκλείστηκε

ΑΡΗΣ 28/09/2018

Ο ΑΡΗΣ δεν μπήκε με την ενέργεια και την συγκέντρωση που έπρεπε και αυτό το… πλήρωσε. Η πιεστική άμυνα που έκανε την διαφορά στο πρώτο αγώνα, δεν είχε αποτέλεσμα τώρα, με την Νίζνι να επιβάλλει τον ρυθμό της και να καταφέρνει να μετατρέψει το 4-6 σε 6-17 στο έβδομο λεπτό. Προσωρινά οι «κίτρινοι» έδειξαν αντίδραση αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει το -9 (11-20) στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ρώσοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Αγγέλου που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με  4/23 σουτ και το τραγικό 17% (4/18 δίποντα και 0/5 τρίποντα), δύο ασίστ και 12 λάθη. Η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (11-27) στο 12ο λεπτό και στην μεγαλύτερη τιμή της στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (18-34).  Η Νίζνι προηγήθηκε με 18-37 και το -19 στο 21ο λεπτό ήταν αυτό που χρειάζονταν οι παίκτες του Αγγέλου για να… ξυπνήσουν. Βρίσκοντας πλέον… στόχο από τα 6.75, με τον Λάκι Τζόουνς να φωνάζει παρών και τον ΜακΓκί να μπαίνει και να δίνει δύναμη στην ρακέτα, οι «κίτρινοι» άρχισαν να μειώνουν την διαφορά. Με ένα σερί 9-0 κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (35-43) στο 27ο λεπτό και έκλεισε στους τέσσερις (43-47) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Οι "κίτρινοι" προσπάθησαν για την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν και πάλι το -2 (45-47), κάτι που ουσιαστικά σήμαινε... ισοπαλία αλλά μέχρι εκεί. Οι παίκτες του Αγγέλου άρχισαν και πάλι να τα... σπάνε, η απουσία του ΜακΓκί έστω και για λίγα λεπτά ήταν σημαντική, με την Νίζνι να βρίσκει πόντους από τον Όντομ ο οποίος είχε στο κρίσιμο σημείο πέντε συνεχόμενους. Οι Ρώσοι ξέφυγαν με 48-59 στο 37ο λεπτό και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας, με την αποβολή του Μποχωρίδη με τνισκαλιφιέ να είναι το "κερασάκι στην τούρτα". Το τελικό 51-62 έστειλε την Νίζνι στην επόμενη φάση και τον ΑΡΗ να έχει πλέον την απόφαση αν θα συνεχίσει στο FIBA Europe Cup ή αν θα παίζει μόνο εντός Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Αγγέλου, Νταλό 10 (1), Φλιώνης 1, Χάρις 3 (1), Σλαφτσάκης, Μπελ 9 (1), Μποχωρίδης 1, Τζόουνς 15 (3), Κάιζερ 2, ΜακΓκί 10.

Νίζνι (Λούκιτς): Μπρουσάρντ 2, Γκριγκόριεφ 12 (1), Γκούντουμακ, Όντομ 10 (1), Πέρι 16 (9ρ., 6ασ.), Αστάπκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς 7, Κομόλοφ 7 (1), Τορόποφ 2, Ουζίνσκι, Ζμπανόφ 6.