Νίκη δια χειρός Βεζένκοφ για τον Ολυμπιακό

ΟΣΦΠ μπάσκετ 30/09/2018

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε, ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνικς Καζάν (91-89 στην παράταση) στην πρόβα τζενεράλε για την έναρξη της σεζόν.

Εξέλιξη θρίλερ είχε το δεύτερο τεστ του Ολυμπιακού στο «Gomelsky Cup», αφού όλα κρίθηκαν στην παράταση. Aν και έμεινε πίσω ακόμη και με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Πειραιά ανέτρεψε την κατάσταση, έστειλε το ματς στην παράταση με καλάθι του Ουίλιαμς-Γκος και εκεί το καθάρισε δια χειρός Βεζένκοφ. Με αυτό το παιχνίδι, στο οποίο δεν αγωνίστηκαν οι Σπανούλης, Παπανικολάου και Αγραβάνης, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ολοκλήρωσε τα φιλικά της και έχει μπροστά της δύο ματς με τον Χολαργό στο ΣΕΦ για Κύπελλο και πρωτάθλημα. Ανησυχία για τον Αξέλ Τουπάν που αποχώρησε με πρόβλημα στο ισχίο.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Πρίντεζης με 28 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 22 και ο Ζακ ΛεΝτέι με 17. Από πλευράς της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, μεγάλη ζημιά έκανε ο Εντούρ (22π.), αλλά και ο... διακαής πόθος του καλοκαιριού, Πιέρια Χένρι (22π.). Άποντος στον μικρό χρόνο συμμετοχής του ο Κώστας Καϊμακόγλου.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε εξ αρχής σημείο αναφοράς τον «Πριντ» που σκόραρε και δημιουργούσε για το 9-13 στο 5'. Η Ούνικς ανέβασε όμως την ένταση στην άμυνά της και εκμεταλλεύτηκε τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού με τον Εντούρ. Έτσι, οι Ρώσοι είχαν προβάδισμα ενός πόντου (19-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Πρίντεζη να παραμένει ασταμάτητος (15π. στο ημίχρονο), οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά με 23-25, αλλά γεγονός είναι πως δεν πατούσαν τόσο καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Χένρι έδειξε πόσο δυνατά τελειώματα έχει και διαμόρφωσε +5 (32-27) για την Ούνικς που πήρε τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός πλησίασε με καλάθι του Τίμα σε 35-33, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με -6 (39-33).

Καθόλου καλό δεν ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο και, με μπροστάρη τον Χένρι, η Ούνικς έφτασε στο +15 (52-37, στο 24'). Οι Πειραιώτες είχαν προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση και αυτό ήταν εμφανές. Ένα γρήγορο 0-7 έδωσε ανάσα στους Πειραιώτες που πλησίασαν περισσότερο (54-49) με τρίποντο του Βεζένκοφ. Με σκορ 58-53 μπήκαν οι δυο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος, οι Πειραιώτες μείωσαν σε απόσταση βολής (60-59), αλλά ο Εντούρ ανέδειξε το αμυντικό πρόβλημα στη ρακέτα των «ερυθρολεύκων» για το 64-59. Ωστόσο, ο «καυτός» Πρίντεζης ισοφάρισε αρχικά σε 64-64 κι εν συνεχεία στους 67. Ο Χένρι έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Ρώσους (71-67), αλλά ο ΛεΝτέι έφερε το ματς ξανά στα ίσα (72-72, στο 37'). Το ματς έγινε θρίλερ με τις δυο ομάδες να ανταλλάζουν καλάθια και τον Ολυμπιακό να μένει ζωντανός χάρη σε καλάθι του Oυίλιαμς-Γκος 1.3" πριν το τέλος για το 82-82. Κάπως έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά στην παράταση και προηγήθηκαν με 84-87. Ο Πρίντεζης είχε ξανά απάντηση στην προσπάθεια της Ούνικς, γράφοντας το 86-89, αλλά ο Σμιθ ισοφάρισε (89-89) με γκολ-φάουλ 23" πριν το τέλος. Ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Ολυμπιακό και τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 89-91 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82, 89-91 (α' παρ.)

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 22 (2), Τολιόπουλος, Τουπάν, Τίμα 4, Μιλουτίνοφ 1, Στρέλνιεκς 6 (1), Βεζένκοφ 7 (1 τρ., 10 ριμπ.), Πρίντεζης 28 (1), Μάντζαρης 6 (1), ΛεΝτέι 17

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ, Έτζιμ 16 (2), Λόκετ 2, Εντούρ 2, ΜακΚόλουμ 7, Πονκρασόφ 5, Σμιθ 11, Κοστσέεφ, Κολεσνίκοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22, Καϊμακόγλου