Επέστρεψε και επίσημα ο «Πρίγκηπας»

AEK Μπάσκετ 06/10/2018

Στην πρεμιέρα της Betshop Basket League o ΓΣ Περιστερίου Βίκος Cola αναμετρήθηκε με την ΑΕΚ στο κλειστό γυμναστήριο Ανδρέας Παπανδρέου και επιβλήθηκε με 83-80.

Το Περιστέρι επέστρεψε δυναμικά στην Α1 και ξεκινησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του, νικώντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΑΕΚ. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ο κόσμος που ήταν στο πλάι της ομάδας του ΓΣΠ.

Ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Χάροου με 21 πόντους και άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μπεντιλ με 16π. , ενώ για την ΑΕΚ καλύτεροι ήταν ο Μάγιερ με 22 π. και οι Γκρίφιν με τον Μασιούλις που σημείωσαν 13 π..

Πριν το πρώτο τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Γκριγκόρ Κίζνιακ πρώην παίκτη του ΓΣΠ.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 5-0 στο πρωτο 1:23 που παιχνιδιού με δύποντο του Χάντερ και τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις. Ο Μόροου με δύο συνεχή λέι απ και ο Σίρκο με μία εύστοχη βολή από τις δύο που εκτέλεσε ισοφάρισε στο 5:52 πριν την λήξη της πρώτη περιόδου. Στο 4:47 είχαμε την πιό εντυπωσιακή φάση του δεκαλέπτου με το στοπ του Χάντερ στον Γκρέι. ΑΕΚ και ΓΣΠ με πολλά λάθη και κακές άμυνες στην συνέχεια έδιναν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους τους και τέλος της περιόδου βρήκε νικητές τους Περιστεριώτες με 21-17.

Ο Κίκι Κλάρκ χάρισε την ομορφότερη στιγμή στο ματς με την Άλει ουπ πάσα στον Μπεντιλ για το 25 – 17 στο 1:38 του δεκαλέπτου. Το Περιστέρι με ένα 8-0 στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ανέβασε τον δείχτη του σκορ στο 29-17 η ΑΕΚ ήταν άστοχη και για 5:20 χωρίς σκορ. Τον ''γόρδιο δεσμό'' έλυσε ο Σάκοτα με τρίποντο για το 30-20. Το Περιστέρι στα εναπωμείναντα λεπτά έκανε ένα σερί 14-5 και το ημίχρονο έλήξε με 44-25 υπέρ των Πριγκηπών της Δυτικής όχθης.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να μπει όσο δυναμικά θα ήθελε και στο 6:28 είχε μειώσει για έναν μόλις πόντο με το τρίποντο του Μασιούλις σε 50-32. Το σκορ είχε εναλλαγές χώρις κάποια από τις δύο ομάδες να έχει ένα μεγάλο σερί. Έτσι η διαφορά αυξήθηκε στους 20 πόντους για το 67-47.

H AEK στα πρώτα 3:30 της τελευταίας περιόδου είχε μειώσει την διαφορά στους 11 λόγω της σφυκτής άμυνας που έπαιξε η Ένωση και τα λάθη του Περιστερίου και στο 70-59.

Στο 1:40 πριν το τέλος η ΑΕΚ μείωσε στους 5 πόντους με το Άλεϊ ουπ κάρφωμα του Μασιούλις μετά την ασιστ του Γιανούλη Λαρεντζάκη και με γκολ φάουλ του Λιθουανού άσου μείωσε στους δύο αλλά με καλάθι του Μπέντιλ 15:7 πριν το τέλος η διαφορά πήγε στους τέσσερις(81-77) από εκεί και πέρα το περιστέρι αύξησε την διαφορά στους 6 με τον Χάροου και το τελικό 83-80 έγραψε ο Γκρίφιν με τρίποντο στην στιγμή της λήξης.

Δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (1), Γκρέι 10 (1), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 16 (2)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 (2), Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Μάγιες 22 (3), Μωραϊτης, Σάκοτα 5 (1), Καββαδάς, Γιαννόπουλος 5 (1), Τσαλμπούρης, Γκρίφιν 13 (3), Ρόμπερσον 4