Άνοδος για την Γεωργία, έσπασε την αρνητική παράδοση η Ουαλία

Ευρώπη 16/10/2018

Νίκες πήραν η Γεωργία, το Γιβραλτάρ, η Ουαλία, η Νορβηγία και η Ουκρανία, ενώ ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση της Σλοβενίας με την Κύπρο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Nations League,

Λετονία-Γεωργία 0-3

Η Γεωργία νίκησε με 3-0 επί της Λετονίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση, στη League D στον πρώτο όμιλο και βρίσκεται στην κορυφή με 12 βαθμούς. Η Γεωργία με αυτή τη νίκη πήρε και την άνοδο στην League C.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Κανκάβα σκόραρε και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Το έργο του συνέχισε ο Γκβίλια στο 29ο λεπτό όταν έστειλε τη μπάλα στα διχτυα και σημείωσε το 2-0. Στο 61’ το τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους έκανε ο Chakvetadze, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Γεωργία.

Γιβραλτάρ-Λίχτενσταϊν 2-1

Το Γιβραλτάρ πέτυχε τη δεύτερη σερί του νίκη, καθώς νίκησε το Λίχτενσταϊν με 2-1 στη League D στο τέταρτο γκρουπ και βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση με 6 βαθμός, ενώ το Λίχτενσταϊν είναι στην τελευταία θέση με μόλις τρεις βαθμούς.

Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σαλάνοβιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη. Στο 61’ ο Καμπρέρα σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιπολίνα, έπειτα από ασίστ του Γουόκερ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ιρλανδία-Ουαλία 0-1

Η Ουαλία νίκησε την Ιρλανδία με 0-1, στην εκτός έδρας αναμέτρηση, για τη League B στο τέταρτο γκρουπ. Μάλιστα οι Ουαλοί είχαν να νικήσουν στο Δουβλίνο από το 1992.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάρι Γουίλσον και η ομάδα του ανέβηκε στην κορυφή με 6 βαθμούς.

Νορβηγία- Βουλγαρία 1-0

Η Νορβηγία επικράτησε επί της Βουλγαρίας με 1-0 για τη League C στο τρίτο γκρουπ.

Στο 31’ ο Ελγιουνουσί, μετά από ασίστ του Ελαμπντελαουί, σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Η Νορβηγία ανέβηκε στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, ενώ στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Βουλγαρία με ισοβαθμία.

Σλοβενία- Κύπρος 1-1

Ισοπαλες αναδείχθηκαν η Σλοβενία με την Κύπρο με 1-1 στον όμιλο που βρίσκεται η Νορβηγία και η Βουλγαρία.

Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παπουλής, μετά από πάσα του Μαργκάσα, έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Σλοβενία απάντησε λίγα λεπτά πριν τη λήξη με τον Σκούμπιτς στο 83’, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ουκρανία-Τσεχία 1-0

Η Ουκρανία υποδέχθηκε την Τσεχία για τη League Β στον πρώτο όμιλο και νίκησε με 1-0.

Στο 43ο λεπτό ο Ρουσλάν Μαλινόφσκι σκόραρε το μοναδικό γκολ της  αναμέτρησης και διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Η Ουκρανία με τη νίκη της φιγουράρει στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Τσεχία με 3 βαθμούς.