«6άρα» η Μάντσεστερ Σίτι, νίκη για την Λυών

Ευρώπη 07/11/2018

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ, ενώ η Λυών ήρθε ισόπαλη με την Χοφενχάιμ για την τέταρτη αγωνιστική του έκτου ομίλου.

Η Λυών υποδέχτηκε την Χοφενχάιμ, αλλά έμειναν ισόπαλες (2-2), ενώ η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε την Σαχτάρ Ντόνετσκ με 6-0, στο Ετιχάντ.

Λυών-Χοφενχάιμ 2-2

Η Λυών είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Η στιγμή που απείλησε ήταν στο 19’, με διπλή προσπάθεια των Ντομπελέ και Ντεπάι, αλλά δεν βρήκαν δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα (20’), ο Φακίρ στέλνει την μπάλα χαμηλά στο αριστερό δοκάρι, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η Χοφενχάιμ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 24’, αντ’αυτού δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 28’ από τον Ντομπελέ.

Στο δεύτερο μέρος, και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά, χάνοντας ευκαιρίες. Ωστόσο, η Χοφενχάιμ, παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα,  μείωνε στο 65’ με το σουτ του Κράμαριτς μετά από ασίστ του Μπίτσακτσιτς. Η ισοφάριση έγινε στις καθυστερήσεις (90+2’) με το πολύ καλό σουτ του Καντεράμπεκ.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μάντσεστερ Σίτι-Σαχτάρ Ντονετσκ 6-0

Οι «Πολίτες» ήθελαν  να επιβάλουν από την αρχή το ρυθμό τους και αυτό φάνηκε από τις χαμένες ευκαρίες και τα δύο γκολ που σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σίλβα στο 13’ έβαλε μπροστά την Μάντσεστερ Σίτι, για να πάρει σειρά ο  Ζεσούς στο 24’, ο οποίος έκανε το 2-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και για ένα ακόμα γκολ, οι οποίες, όμως, κόπηκαν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Στέρλινγκ σημείωσε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων στο 49’, στέλνοντας την μπάλα στην γωνία του τέρματος. Οι «Πολίτες» συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και στο 72’ έφτασαν στο 4-0. Ο Στεπανένκο έκανε φάουλ εντός περιοχής και ο Ζεσούς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι. Οι γηπεδούχοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη, αφού στο 84’ ο Μαχρέζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0, ενώ το τελικό 6-0 σημείωσε ο Ζεσούς, με το τρίτο προσωπικό του γκολ.