Νίκες για Άιντραχτ και Σπαρτάκ, ισοπαλίες για Βιγιαρεάλ και Μάλμε

Ευρώπη 08/11/2018

Επιβλητικες νίκες και πολλές ισοπαλίες είχαν τα σημερινά παιχνίδια των ομίλων G,H,I του Europa league.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε του Απόλλωνα Λεμεσού, ενώ η Σπαρτάκ Μόσχας δεν άφησε την Ρέιντζερς να πάρει βαθμούς. Η Λάτσιο επικράτησε της Μαρσέιγ, ενώ ισόπαλες Γκενκ- Μπεσίκτας και Μάλμε Σάλτσμπουργκ.

Ραπίντ Βιέννης- Βιγιαρεάλ 0-0

Η Ραπίντ Βιέννης υποδέχτηκε και ήρθε ισόπαλη με την Βιγιαρεάλ με σκορ 0-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του γκρούπ G για το Europa league. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Η Βιγιαρεάλ παραμένει πρώτη με 6 βαθμούς ενώ τελευταία στον όμιλο με 4 βαθμούς η ραπίντ.

Σπαρτάκ Μόσχας- Ρέιντζερς 4-3

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Σπαρτάκ κατάφερε να επικρατήσει της φιλοξενούμενης Ρέιντζερς με ανατροπή και το επιβλητικό σκορ 4-3. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Ερεμένκο, ενώ στο 22’ λεπτό ο Μαλκαρεγιο ισοφάρισε για την ομάδα του. Στο 27’ ο Καντεγια έκανε το 1-2 ενώ πάλι μετά από λίγα λεπτά ο Γκολντσον έκανε το 2-2.

Στο 41’ η Ρέιντζερς βρέθηκαν πάλι μπροστά στο σκορ με τον Μίντλετον όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο γκολ με τους Αντριάνο και Άνι. Στο ίδιο γκρούπ  με το προηγούμενο ζευγάρι Σπαρτάκ και Ρέιντζερς ισοβαθμούν στους 5 βαθμούς.

Απόλλων Λεμεσού- Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του γκρούπ H, για το Europa league ο Απόλλων Λεμεσού υποδέχθηκε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει και ηττήθηκε με σκορ 2-3. Ο Γιοβιτς άνοιξε το σκορ στο 17’ για την Άιντραχτ ενώ στο 55’ και στο 58’ ο Χαλερ και ο Γκασινοβιτς έκαναν το 0-3. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων Λεμεσού έβγαλε αντίδραση και  ο Τζελάγια με δύο προσωπικά του γκολ, έκανε το τελικό 2-3, μένοντας τελευταίος με ένα βαθμό, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 12.

Λάτσιο- Μαρσέιγ 2-1

Στο ίδιο γκρούπ η Λάτσιο υποδέχτηκε και επικράτησε της Μαρσέιγ με 2-1 και εστί έφτασε τους 9 βαθμούς ενώ οι Μαρσέιγ παράμεινε στον έναν. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με τον Παρόλο στο 45’ ένα στο 55’ ο Κορέα σκόραρε και έγραφε το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τοβάν πέτυχε ένα γκολ και έγραψε το τελικό 2-1 για την Μαρσέιγ.

Γκενκ- Μπεσίκτας 1-1

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Γκενκ και την Μπεσίκτας στον αγώνα των ομίλων για το γκρουπ Ι του Europa league.  Ο Κουαρεσμα έφερε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 16’, ενώ λίγο πριν την λήξη ο Μπεργκ ισοφάρισε για την ομάδα του και έγραψε το τελικό 1-1. Η Γκενκ είναι πρώτη στον όμιλο με επτά βαθμους, ενώ η Μπεσίκτας βρίσκεται στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς.

Μάλμε- Σαρπσμποργκ 1-1

Το άλλο ζευγάρι του ομίλου εληξε και αυτό με το ίδιο ισοπαλο σκορ και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με πέντε βαθμούς. Η Σαρπσμποργκ αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Μορτενς στο 63’ λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και αυτοί γκολ και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.