Νίκη για Λεβερκούζεν και Σάλτσμπουργκ

Ευρώπη 09/11/2018

Η Λεβερκούζεν νίκησε τη Ζυρίχη και κυριαρχεί στον πρώτο όμιλο του Europa League, για την 4η αγωνιστική της φασης των ομίλων. Στον δεύτερο όμιλο η Σάλτσμπουργκ επικράτησε στην εκτός εδρας αναμέτρηση επί της Ρόσενμπορκ και η Σέλτικ νίκησε τη Λειψία, ενώ στον τρίτο όμιλο ισόπαλες ήρθαν οι αναμετρήσεις Σλάβια Πράγας-Κοπεγχάγη και Μπορντό-Ζενίτ.

Λεβερκούζεν-Ζυρίχη

Η Λεβερκούζεν επικράτησε επί της Ζυρίχης με 1-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φασης των ομίλων του Europa League, για τον πρώτο όμιλο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 60ο λεπτό ο Τιν Γεντβάι και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Με το γκολ της η Λεβερκούζεν για πρώτη φορά σημείωσε 10 γκολ στο Europa League.

Λουντογκόρετς Ραζγκράντ-ΑΕΚ Λάρνακας

Στον ίδιο όμιλο η Λουντογκόρετς Ραζγκράντ αναδείχθηκε ισόπαλη με την ΑΕΚ Λάρνακας με 0-0.

Η Λουντογκόρετς Ραζγκράντ βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου με 2 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας είναι στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς. Στην κορυφή του ομίλου κυριαρχεί η Λεβερκούζεν με 9 βαθμούς και με ισοβαθμία ακολουθεί η Ζυρίχη.

Ρόσενμπορκ-Σάλτσμπουργκ

Η Σάλτσμπουργκ κέρδισε τη Ρόσενμπορκ με 5-2, στην εκτός εδρας αναμέτρηση, στον δεύτερο όμιλο. Με τη νίκη της η Σάλτσμπουργκ κυριαρχεί στην κορυφή του ομίλου με 12 βαθμούς, ενώ στην τελευταία θέση βρίσκεται η Ρόσενμπορκ χωρίς βαθμούς.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μιναμίνο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο ίδιος στο 19’ έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2.

Στο 37’ ο Γκουλμπράντσεν πέτυχε ένα όμορφο γκολ και πέτυχε το 0-3. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Μιναμίνο, σκόραρε πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Στο 52’ ο Αντεγκμπένρο μείωσε σε 1-4 για τους γηπεδούχους. Πέντε λεπτά αργότερα η Σάλτσμπουργκ απάντησε με… αυτογκόλ του Χόβλαντ.

Στο 61’ ο Γένσεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-5.

Σέλτικ-Λειψία

Στον ίδιο όμιλο η Σέλτικ νίκησε τη Λειψία με 2-1 και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση με 6 βαθμούς, πίσω από τη Λειψία, η οποία έχει και αυτή 6 βαθμούς.

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Τιέρνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 78’ ο Ζαν Κεβίν Ογκουστίν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Εντουάρ, ο οποίος σκόραρε και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Μπορντό-Ζενίτ

Για τον τρίτο όμιλο η Μπορντό αντιμετώπισε τη Ζενίτ και οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Η Ζενίτ βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης με 8 βαθμούς, ενώ η Μπορντό είναι στην τελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό.

Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καμανό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 1-0 για τη Μπορντό. Στο 71’ ο Ζαμπολότνι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το τελικό 1-1 του αγώνα.

Σλάβια Πράγας-Κοπεγχάγη

Στον ίδιο όμιλο ισόπαλη με 0-0 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Σλάβια Πράγας με την Κοπεγχάγη.

Η Σλάβια Πράγας βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς, ενώ η Κοπεγχάγη ακολουθεί στη τρίτη θέση με 5 βαθμούς.