Πήρε το ντέρμπι η Νάπολι, εύκολη επικράτηση της Αταλάντα

Για την 20η αγωνιστική στην Serie Α, Αταλάντα και Νάπολι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενώ οι υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες.

Νάπολι-Λάτσιο 2-1

Στο Σάο Πάολο, η Νάπολι φιλοξένησε την Λάτσιο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στο ντέρμπι με 2-1.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο πλευρές να χάνουν ευκαιρίες, αλλά η αλλαγή στο σκορ δεν ήρθε πριν το 34’. Ο Μέρτενς έπαιξε καθοριστικό ρόλο, με την πάσα του στον Καγιεχόν, ο οποίος έκανε ένα πολύ καλό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο αντίπαλο τέρμα για το 1-0.

Λίγο αργότερα (37’), ο Μίλικ διπλασίασε τα τέρματα της Νάπολι, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Ο Ιμόμπιλε έδειξε με την έναρξη του δεύτερου μέρους ότι ήθελε να μειώσει για την Λάτσιο. Έχασε ευκαιρία στο 59’, αλλά όχι και στο 65’. Ο Κορέα έκανε μια πάσα στην περιοχή, όπου βρέθηκε ο Ιμόμπιλε για να στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας, κάνοντας το 2-1. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και για τις δύο ομάδες, αλλά το 2-1 έμεινε ως το τέλος.

Φροζινόνε-Αταλάντα 0-5

Η Φροζινόνε αντιμετώπισε την Αταλάντα στο Στάδιο Μπενίτο Στίρπε και ηττήθηκε με 0-5.

Ο Ζαπάτα ήταν ο καταλυτικός παίκτης για τους φιλοξενούμενους, αφού σημείωσε τέσσερα από τα πέντε γκολ. Η αρχή έγινε στο 11’ με τον Μαντσίνι να κάνει το 0-1. Ο παίκτης βρέθηκε αμαρκάριστος μετά την πάσα που δέχτηκε από τον Πάσαλιτς, κάνοντας το 0-1.

Στο 44’, ο Πάσαλιτς ήταν ξανά ο δημιουργός της φάσης, πασάροντας στον Ζαπάτα, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε αμυντικό και τερματοφύλακα για το 0-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δύο λεπτά χρειάστηκε, στο δεύτερο μέρος, ο Ζαπάτα για να στείλει ξανά την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0-3. Στο 47’, η ομαδική προσπάθεια έφερε αποτελέσματα, με τον Ζαπάτα να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού σημειώθηκαν ακόμα δύο γκολ από τον ίδιο παίκτη.

Στο 64’, ο Ζαπάτα βρέθηκε εντος περιοχής, όταν δέχτηκε την πάσα και σημείωσε το 0-4 για την ομάδα του. Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα (73’), ο Πεσίνα εκτέλεσε το  κόρνερ και ο Ζαπάτα ήταν εκεί για να κάνει την κεφαλιά κερδίζοντας τον τερματοφύλακα για το 0-5. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και το 0-5 έμεινε ως το τέλος.

Σπαλ- Μπολόνια 1-1

Η Σπαλ υποδέχτηκε την Μπολόνια στο Πάολο Μάτσα, χωρίς να υπάρχει νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Με τις ευκαιρίες να μη είναι πολλές, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν διάδρομο για να ανοίξουν το σκορ. Ο Παλάτσιο, στο 24’, βρέθηκε έξω από την περιοχή και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αριστερή γωνία του τέρματος, για το 0-1. Η Σπαλ απείλησε πριν την λήξη του ημιχρόνου, χωρίς επιτυχία και τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ στο 53’, αλλά ο διαιτητής μετά την χρήση του var αποφάσισε πως το γκολ δεν μετράει μιας και ο Αντενούτσι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 63’ με τον Κούρτιτς. Ο Λατσάρι κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Κούρτιτς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο αντίπαλο τέρμα, για το 1-1.

Ο Αντενούτσι, λίγα λεπτά αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία μπροστά στο τέρμα να κάνει το 2-1, αλλά το σουτ χτύπησε στην πλάτη αντιπάλου, με το 1-1 να παραμένει. Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τις ομάδες και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Φιορεντίνα-Σαμπτόρια 3-3

Φιορεντίνα και Σαμπτόρια ήρθαν αντιμέτωπες στο Αρτέμιο Φράνκι, με πολλά γκολ, αλλά χωρίς νικητή, αφού οι ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 3-3.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 34’, ο Μουριέλ ολοκλήρωσε την ατομική του ενέργεια με πολύ καλό σουτ μέσα στην περιοχή, πετυχαίνοντας το 1-0. Ωστόσο, η δεύτερη κίτρινη στον Φερνάντες στοίχισε στην Φιορεντίνα, αφού δέχτηκε γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 44’, ο Ραμίρεζ εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι.

Οι ευκαιρίες των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Η Φιορεντίνα πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μουριέλ στο 71’. Η εξαιρετική κούρσα που πραγματοποίησε ο παίκτης, βρήκε τα δίχτυα μετά από ένα έξοχο σουτ.

Η Σαμπτόρια έφτασε στην ισοφάριση στο 81’ με τον Κουαλιαρέλα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτυ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κουαλιαρέλα για το 2-2.

Η Σαμπτόρια έφτασε στην ανατροπή και το 2-3 με τον Κουαλιαρέλα τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 85’, πήρε την πάσα μέσα στην περιοχή, κάνοντας το σουτ, το οποίο ο τερματοφύλακας δεν μπορούσε να αποκρούσει.

Το τελικό 3-3 ήρθε στις καθυστερήσεις δια ποδός Πεσέλα. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πεσέλα βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή για να επιχειρήσει το σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα, για το 3-3.

Κάλιαρι-Έμπολι 2-2

Στο Σαρντένια Αρένα, η Κάλιαρι φιλοξένησε την Έμπολι, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, χάνοντας ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Η Κάλιαρι βρήκε πρώτη τον δρόμο προς στα δίχτυα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 36’, ο Ιονίτα έκανε την σέντρα και ο Παβολέτι ήταν στο σωστό σημείο για να πάρει την κεφαλιά και να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ήρθε η ισοφάριση και η ανατροπή του σκορ από την Έμπολι. Την ισοφάριση έκανε ο Ντι Λορέντζο στο 70’ όταν δέχτηκε την σέντρα από τον Πασκουάλ.

Έντεκα λεπτά αργότερα (81’), ο Ζάιτς υποδέχτηκε την έξοχη πάσα του συμπαίκτη του, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-2. Εκεί που όλα είχαν κριθεί και έδειχναν ότι η Έμπολι θα έφευγε νικήτρια, ο Φάριας ισοφάρισε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στο 90+1’, κυνήγησε την μπάλα στην περιοχή και με το σουτ του νίκησε τον τερματοφύλακα και έκανε το τελικό 2-2.