Βαθμολογική ανάσα για την “Βασίλισσα”

Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 20η αγωνιστική της Λα Λίγκα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου νικήτρια όμως αναδείχθηκε η «Βασίλισσα» με 2-0.

Η Ρεάλ είχε καθ’όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους την κατοχή της μπάλας, αλλά η Σεβίλλη ήταν αυτή που έχει τις ευκαιρίες και απειλούσε τους γηπεδούχους.

Ο Μπενζεμά με τον Βινίσιους δημιουργούσαν φάσεις χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Σεβίλλη ήταν στο 22’, ο Εσκουδέρο «έσπασε» την μπάλα στον Μπεν Γεντέρ, ο Γάλλος έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Βασίλισσα» μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και στο 67’ βρέθηκε κοντά στο 1-0 με ένα καταπληκτικό σουτ του Θεμπάγιος, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε άουτ. Λίγο πριν το δεξί δοκάρι του Βάτσλικ είχε σημαδέψει και ο Μόντριτς.

Η πολιορκία της Ρεάλ είχε ευχάριστο τέλος, αφού ο Κασεμίρο με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 78’ έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας και σημείωσε το πρώτο του γκολ για φέτος στο πρωτάθλημα.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης σφράγισε την νίκη στο 90’ με το απευθείας σουτ του Μόντριτς, φτάνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Εσκουδέρο(88’ Χιλ), Κέρ, Καρίσο, Σέρχι Γκόμεθ, Μπανέγα, Φραν Βάσκες, Χεσούς Νάβας, Σαράμπια, Μπεν Γεντέρ(71’ Πρόμες), Αντρέ Σίλβα(75’ Μουνίρ Eλ Χανταντί)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρεγκιλόν, Μόντριτς, Καζεμίρο, Θεμπάγιος, Βινίσιους, Λούκας Βάθκεθ(77’ Ίσκο), Μπενζεμά