Τό(ν)σο μάγκας!

Υπό καταρρακτώδη βροχή στην Τρίπολη ο Αστέρας πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη, αυτή τη φορά επί του Ό.Φ.Η., με σκορ 2-1 στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 26′ με μία συρτή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη, κατάφεραν και με μία διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν την ανατροπή του σκορ με δύο γκολ του Αργεντινού μέσου Μάρτιν Τόνσο.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο μέρος. Μέχρι το 20ο λεπτό ο Αστέρας ήταν αυτός που είχε τις φάσεις και την κατοχή της μπάλας. Από αυτό το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Ό.Φ.Η. ανέβηκαν μέτρα μες το γήπεδο και ήταν αυτοί που απειλούσαν με την σειρά τους γηπεδούχους και που άνοιξαν και το σκορ της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας παρουσίασε μια διαφορετική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο με τον Ό.Φ.Η. να μοιάζει απειλητικός μόνο σε δύο στιγμές καθόλη την διάρκεια του.

Με ήρωα λοιπόν τον Μάρτιν Τόνσο οι γηπεδούχοι πέτυχαν την μεγάλη νίκη και την ανατροπή του σκορ φέρνοντας τους πιο ψηλά στα βαθμολογικά στρώματα του πρωταθλήματος “βυθίζοντας” κι άλλο τους διώκτες τους.

Γούρικη αποδείχτηκε η νέα εντυπωσιακή συλλεκτική εμφάνιση που “λάνσαρε” ο Αστέρας μέσα στην εβδομάδα.

Πλέον οι Αρκάδες βρίσκονται στην 9η θέση με 18 βαθμούς ενώ οι Κρητικοί στην 14η με μόλις 11.

Λεπτό προς λεπτό η αναμέτρηση:
Το πρώτο σουτ στον αγώνα ήταν για τον Αστέρα στο 4ο λεπτό. Ο Φερνάντες με διπλή προσπάθεια έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα χλιαρό σουτ του Μανιά στο 11′ κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ό.Φ.Η.

Δυνατό σουτ του Τόνσο έξω από την περιοχή καταλήγει κι αυτό στην αγκαλιά του Στρέζου.

Πρώτο σουτ των κρητικών στον αγώνα στο 15′. Ένα κακό σουτ του Παπαστεριανού δεν ανησύχησε την εστία των Αρκάδων.

Τεράστια επέμβαση του Στρέζου στο 16′ με τον Φερνάντες να συγκλίνει από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και φάτσα με το τέρμα να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Το σκορ άνοιξε ο Ό.Φ.Η. στο 26‘ με μία έξυπνη συρτή εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη που έστειλε την μπάλα κάτω από το τείχος και στην δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου που έδειξε να αιφνιδιάζεται.

Πλασέ του Φερνάντες στο 39′ με τον Στρέζο να πέφτει και να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.

Σέντρα του Πλατέλλα από τα αριστερά στο 49′, η μπάλα κόντραρε κι έφτασε στον Βουό με τον επιθετικό του ΟΦΗ να πιάνει την κεφαλιά και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Ένα λεπτό αργότερα (50′) ο Κοροβέσης έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον πορτιέρο του Αστέρα να εκτινάσσεται στην άνω αριστερή του γωνία και να διωχνει σε κόρνερ.

Η ισοφάριση ήρθε για τους Αρκάδες στο 62′ με σκόρερ τον Μάρτιν Τόνσο. Η ομάδα του Αστέρα που πολιορκούσε για ώρα την περιοχή του ΟΦΗ κατάφερε με μια σέντρα του Κυριακόπουλου στο δεύτερο δοκάρι και με μια διπλή προσπάθεια των Καλτσά και Τόνσο να φέρει το ματς στα ίσια.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα στο 67ο λεπτό με τον Μανιά να πιάνει ένα σουτ με πορεία προς το τέρμα με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο για να καταλήγει κόρνερ.

Ανάποδο ψαλίδι του Πασαλίδη, όχι τόσο πετυχημένο, σε εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά με τον Στρέζο να μπλοκάρει την μπάλα σταθερά.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Σέντρα του Κώτσιρα από τα δεξιά που βρίσκει τον Μανιά με τον επιθετικό του Αστέρα πεσμένο και υπό δύσκολη γωνία να καταφέρνει να στείλει την μπάλα προς το τέρμα με τον Παπάζογλου να διώχνει πάνω στην γραμμή!

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ κόντρα στην ροή του αγώνα με το σουτ Νέιρα μέσα από την περιοχή να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Επωφελημένος από το κόρνερ βγήκε ο Ποτουρίδης στο με το πλασέ του να φεύγει μόλις άουτ.

Αλλεπάλληλα σουτ των Αρκάδων στο 84′ με την μπάλα να μην κάνει το χατίρι στους γηπεδούχους.

Η ανατροπή για τους Αρκάδες ήρθε στο 87‘ με σκόρερ πάλι τον Μάρτιν Τόνσο σε μια περιπετειώδη φάση στην περιοχή των Κρητικών. Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά με τον Πασαλίδη να κάνει την προβολή και τον Στρέζο να απομακρύνει προσωρινά. Εκει βρισκόταν ως “από μηχανής Θεός” ο Μάρτιν Τόσο στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Φερνάντες(65′ Δουβίκας), Τόνσο, Καλτσάς(82′ Τσιλιανίδης), Μανιάς(90′ Βαλιέντε)

Ό.Φ.Η. (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Βουό, Πλατέλας, Κυριακίδης(90′ Κουτσιανικούλης), Παπαστεριανός(72′ Ντίνας), Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Σάσι(64′ Νέιρα), Μελάδο, Κοροβέσης, Ποτουρίδης.

Κίτρινες κάρτες: Πασαλίδης(25′)/Παπάζογλου(69′), Ποτουρίδης (90’+2), Μελλάδο (90’+3)