Άνετα και χωρίς να ιδρώσει ο Παναθηναικός, νίκη για ΕΦΑΟΖ και Αγία Παρασκευή, έκαναν το 7/7 Πυλαία και Παναθλητικός

Χωρίς να ιδρώσει ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” το εμπόδιο της Τερψιθέας επικρατώντας άνετα με 52-29 για την 7η αγωνιστική της Α2 γυναικών.

Οι ‘πράσινες’ άργησαν να βρουν καλό ρυθμό στον αγώνα καθώς χρειάστηκε να περάσουν τα δέκα πρώτα λεπτά ώστε να αρχίσουν να ρολάρουν. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά όμως ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει μια διαφορά που έφτασε σταδιακά και  τους 20 πόντους πριν η μπίλια κάτσει στο τελικό +26.

Ο Παναθηναϊκός με την νίκη αυτή ανέβηκε στο 6-1 παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Τερψιθέα υποχώρησε στο 1-6.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης έδωσε την δυνατότητα αλλά και την ευκαιρία στον Γιώργο Καντζιλιέρη να δώσει λεπτά συμμετοχής και στη Βίκυ Κάσδαγλη που μετά τον αγώνα με τα Χανιά πήρε λεπτά συμμετοχής και στην αναμέτρηση με την Τερψιθέα.  Η νεαρή γκαρντ αρχίζει να παίρνει και πάλι αγωνιστικά λεπτά μετά την επέμβαση στην οποία είχε υποβληθεί.

Κορυφαία από τον Παναθηναικό η Άσπα Καλαμπάκου που σημείωσε 15 πόντους ,ενώ από την Τεψιθέα η Οικονομάκη είχε 10.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αμύντα που “‘αλωσε” με 52-50 το κλειστό της Ηλιούπολης παίρνοντας παράλληλα και ρεβανς από την ήττα αποκλεισμό στο κύπελλο απο την ομάδα του κόουτς Γερεουδάκη. Εξαιρετικό επιθετικό ροτέισον για τον Αμύντα με την Φρόσω Δρακάκη να βλέπει όλες σχεδόν τις παίκτριες να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι.

Στο ντέρμπι του Μπραχαμίου ο ΕΦΑΟΖ νίκησε με 52-50 τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου και παρέμεινε ισόβαθμος του Παναθηναϊκού στην πρώτη θέση γκρεμίζοντας παράλληλα τον Κρόνο από την κορυφή.

Στις άλλες αναμετρήσεις με νίκες συνέχισαν οι Αγία Παρασκευή, Φάρος Κερατσινίου και Μελίσσια.

Αποτελέσματα
Παναθηναϊκός-Τερψιθέα Γλυφάδας 55-29
Ο.Α. Χανίων-Μελίσσια 59-67
Αρκάδι Ρεθ.-Φάρος Κερατσινίου 46-59
Πελασγός-Αγ. Παρασκευή 53-66
Ηλιούπολη-Αμύντας 50-52
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 50-52

Αναλυτικά τα παιχνίδια

Αρκάδι-Φάρος Κερατσινίου 46-59
Διαιτητές: Ασλανίδης-Λάμπος
Δεκάλεπτα: 6-18, 24-33, 38-40, 46-59
ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘ. (Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 4, Κανδεράκη, Γιαλαμά 3, Κουλούρη Σ. 19(1), Σταυριανάκη, Καζά Χ. 6, Φοβάκη, Θεοδοσουλάκη 18, Καούκη 5, Λελεδάκη.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πρασσά): Γραμματικού 1, Καρακασίδου 17(3), Χόντο 9(1), Ταντουρόφσκα 15(3), Παπαϊωάννου, Κοντραφούρη 9, Ισκιόγλου 10, Κουτσοδήμου 3.

Πελασγός-Αγ. Παρασκευή 53-66
Διαιτητές: Κρεσταινίτης-Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 21-24, 35-37, 47-53, 53-66
ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσούλης): Μανιατά, Καντέλη 3(1), Τσουκαλά 13 (1), Δούκουρη 5(1), Θάνου 3 (1), Αγγελοπούλου 2, Λύκου, Ντάρλα 5, Τσιντώνη, Φωτεινάκη 11,  Μιχολιά,
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος – Στρατάκος): Γκαγκανάτσιου, Κλείτσα 4, Γκάνια,  Γρίσπου 12(1), Τσέρου 7(1), Κούκη 16(1), Κοντογιάννη 9(1), Παπαντώνη, Ακρίβου 5, Πετυχάκη 2, Αμίτση, Ανωγειαννάκη 11.
Ηλιούπολη-Αμύντας 50-52
Διαιτητές: Κούλης Χ.-Νικολοπούλου
Δεκάλεπτα: 18-12, 24-27, 39-41, 50-52
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης – Φέξης): Δασκαλοπούλου 15(1), Τζουγκράκη 5, Γούλα Π., Αλεξία, Νεαρχάκου 6, Λιγνού, Δανδουλάκη 6, Στεφάνου 4, Παπαδοπούλου 4, Οικονομίδου 10, Αλεξανδρίδη, Κορρέ.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη – Λιάκου): Γιγουρτάκη 10, Τριμέρη 7(1), Μαργώνη 4, Καλιώρα 8(1), Τζέμη 4, Τσαγκαράκη 2, Σιδηροπούλου, Κάραλη, Αθανασούλια 7(1), Ντάνου 8, Κόρμπου 2, Καράτζαλου.
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 50-52
Διαιτητές: Χριστοδουλάκης-Ναστούλης
Δεκάλεπτα: 13-16, 28-25, 38-44, 50-52
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Νανάκος – Νικολαϊδου): Μποσγανά 4, Βλάνη 5(1), Κητσιου 5, Ρούτση, Βιντσιλαίου 9, Τσιχλάκη, Πανταζή 5, Γκέργκι 5, Τσιμπίδη, Γασπαράτου 4, Γρηγοροπούλου, Αναστασοπούλου 13.
ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Βερροιόπουλος – Φατούρος): Καραβέλη 10, Σατρατζέμη 3, Τσελέκη, Βαμβακά 11, Λιναρά 10, Ζουρνή 7, Κεσσέ 11, Ντότσι, Κουρούβανη, Λέρη, Μπαλαμπάνη, Χώνι.

Παναθηναϊκός-Τερψιθέα Γλ. 55-29
Διαιτητές: Τζίμης-Τούσης
Δεκάλεπτα: 9-3, 28-12, 42-22, 55-29
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κάσδαγλη 4,  Μούλη 5, Κοίλια Π., Κοίλια Ν. 3 (1), Καλαμπάκου 15 (3), Ευαγγελάτου 6, Αρβανίτη, Σλούκα 8 (2), Βασιλάκη 3 (1), Σιγάλα 2, Εζέτζα 5 και Ακρίβου 4.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛ. (Βασιλάκος): Κόρδαλη, Οικονομάκη  Κ. 10 (1), Καπινιάρη, Καναβάρου 4, Καβακίδου 3, Λαμπράκη δ.  4, Φλώκα, Γαλιατσάτου 3, Οικονομάκη Ζ., Λαμπράκη Μ. και Μυλωνάκη 5.

ΟΑ Χανίων-ΚΑΟ Μελισσίων 59-67
Διαιτητές: Λαμπίρης-Λεβεντάκος
Δεκάλεπτα: 8-19, 23-34, 37-50, 59-67
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Μανουσάκης): Πρασιανάκη, Δερμιτζάκη 2, Παπαμαρκάκη 3(1), Σκουμπάκη, Δρικάκη, Κουφογιάννη 6, Ψυχογιού 16(4), Βασιλογιαννάκη, Δασκαλάκη, Δασκουλίδου 16(1), Φωτιάδη 2, Δεληγιάννη 14.
ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ(Μάλαμα): Τσέτα, Ναυρoζίδου 8, Σταμούλη, Πατέρα 17(4), Κοιλιαρίδη 5, Βιντσιλαίου 5, Ζακυνθινού 8, Κωνσταντινίδου, Γιαννακοπούλου 16, Χιώτη 4, Κανέλλου 4.

Η βαθμολογία

  1. Παναθηναϊκός 13
  2. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 13
  3. Αγ. Παρασκευή 13
  4. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 12
  5. Φάρος Κερατσινίου 12
  6. ΚΑΟ Μελισσιών 12
  7. Αμύντας 9
  8. ΟΑ Χανίων 9
  9. ΓΣ Ηλιούπολης 9
  10. Τερψιθέα Γλυφάδας 8
  11. Πελασγός 8
  12. Αρκάδι 8

Επόμενη αγωνιστική (8η, 16/12):

Αμύντας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Ηλιούπολη-Πελασγός
Αγία Παρασκευή-Αρκάδι
Φάρος Κερατσινίου-Παναθηναϊκός
Τερψιθέα Γλυφάδας-Ο.Α. Χανίων
Μελίσσια-ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Στον όμιλο του Βορρά το 7/7 έκαναν ΑΕ Πυλαίας και Παναθλητικός και συνεχίζουν μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αποτελέσματα

Τιτάνες Δράμας-Πιερικός Αρχέλαος 51-53
Απόλλων Καλαμαριάς-Αστέρας Ιπποδρομίου 48-65
Ολυμπιακός Βόλου-Αναγέννηση Ν.Ρ. 27-70
Πανσερραϊκός-Παναθλητικός 54-79
Α.Ε. Πυλαίας-ΠΑΣ Γιάννινα 63-56
Άρης-Ολύμπια Λάρισας 60-38

Αναλυτικά τα παιχνίδια

Ολυμπιακός Βόλου-Αναγέννηση Ν.Ρ. 27-70
Διαιτητές: Δημουλάς, Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 6-20, 17-37,21-59, 27-70
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δέρβος): Γκίνο 11, Κανελλοπούλου 3, Λιόλιου 2, Τεβετζίδου 2, Παρασχάκη 2, Σιουμουρέκη 3, Μπουγιούρη, Χαβαλέ, Ντόβα 4.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν.ΡΥΣΙΘΟΘναγέννηση Ν.Ρ. (Μύρβαλη, Καμπίτση): Νάστου 12 (2), Εμμανουηλίδου 4, Κωστανάκη, Τσαλή 3 (1), Κουλακιώτη 5, Καλομιτσίνη 11 (1), Κανέλογλου 6, Τζίκου 13, Παπαδάκη 4, Τζιότζιου 10, Τσελεμπή 2.

Άρης-Ολύμπια Λάρισας 60-38
Διαιτητές: Τοπαλίδης, Παπαδόπουλος Γρ.
Δεκάλεπτα: 13-14, 32-24, 50-33, 60-38
ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Γκρίτζαλη 14 (1), Γραψα 5 (1), Λάλου 6, Τζιαμπάζη 3 (1), Μαργαρίτη 2, Μπαξεβανίδου, Βεντούρα 11, Σακουλάκη 11 (1), Κυριακοπούλου, Βατσιτσίδου 8, Ευσταθίου, Λαγκαδιωτου
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι-Νοφαράστ): Μιχαηλίδου, Μοδέα 8, Σολωμού 7, Σουλιώτη 10, Γαϊτάνη 10, Λιάσκου 1, Τσιούνη, Σκαρλή, Πατούνη 2, Μπενέκη, Τέλιου, Μαργαριτη.

Απόλλων Καλαμαριάς-Αστέρας Ιπποδρομίου 48-65
Διαιτητές: Θρασυβουλίδης, Παπαδόπουλος Κυρ.
Δεκάλεπτα: 8-14, 13-32, 34-48, 48-65
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Ατακτίδης): Οικονόμου 5, Σiφναίου, Καραβέλη 4, Ιγγλέζου 10 (1), Παλλάνη, Κουλουμπή, Γιανουσίου 3, Τράντα 12 (1), Καϊμακτσή 6 (1), Γκλεζάκη 5, Γκομπετζισβίλι 3.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ (Παλαμουτίδου, Ιωαννίδης): Καζαντζή Β. 21 (3), Φόρογλου, Καζαντζή Σπ. 9 (1), Νάκη, Καζαντζή Στ., Γαβρίλη 5 (1), Μπαλλά 2, Βασιλειάδου 12, Αναγνώστου, Ζαμπουρίδου 2, Παπαδοπούλου 14.

Πανσερραϊκός-Παναθλητικός 54-79
Διαιτητές: Λάλα, Λαζαρίδης
Δεκάλεπτα: 18-21, 26-51, 37-67, 54-79
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Τσάντα): Χωλοπούλου 10, Χύσα 4, Τσάντα 2, Μπακιρτζίδου 9, Πελτέκη 4, Κουτούση 12, Μίχου 6, Θανοπούλου 7, Δαμιανάκου, Βάννα, Πιτσιάβα.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Διαβολεμένου): Χαιριστανίδου 11 (1), Αντωνιάδου 16 (2), Κιλαζίδου 14 (1), Γιαννοπούλου 16 (1), Μυγδαλιά 10, Αθανασιάδου 2, Βουζούκου 2, Θωμά 3, Βαντσιούρη 5 (1), Γράψα, Μπαχαρίδου, Θεοδοσίου.

Τιτάνες Δράμας-Πιερικός Αρχέλαος 51-53
Διαιτητές: Κωνσταντινέλλης, Παπαδόπουλος Κ.
Δεκάλεπτα: 13-11, 28-25, 36-40, 51-53
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Καγιόγλου): Τερτλίδου , Μαραγκού 17 (2), Καριώτη, Σαμολαδά 12 (1), Ντελή 6, Παλάδα 10, Στάικου, Καρατζά 6, Βαρσάμη.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τελλίδου 17 (1), Χρυσοστομίδου 9, Ζουγκουρίδου 11 (2), Ευσταθίου, Λάππα 3, Μπαγκλαρίδου 1, Καρατάσιου 6 (2), Ντριστέλα 2, Γκρίτζαλη 4, Μπουμπουλέντρα.

Α.Ε. Πυλαίας-ΠΑΣ Γιάννινα 63-56
Διαιτητές: Γκέκας, Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 15-14, 27-34, 45-51, 63-56
A.E. ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Σταμπή 7 (1), Αρσένογλου, Ζωγράφου, Κατσαμούρη 10, Τσαμπούρη 12 (2), Καραμπατζάκη 11, Παπαρδέλα 2, Τζήμου 2, Τσιανάκα Ε., Φλώρου 14, Κωτούλα 5.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 3 (1), Σαρηγιαννίδου 19 (1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 6, Ξανθοπούλου 10 (2),Διαμαντοπούλου, Πάφη , Ντάλα 18 (2).

Η βαθμολογία

1. Α.Ε. Πυλαίας 14
2. Παναθλητικός 14
3. ΠΑΣ Γιάννινα 12
4. Άρης 12
5. Αναγέννηση Ν.Ρ. 12
6. Απόλλων Καλαμαριάς 11
7. Αστέρας Ιπποδρομίου 10
8. Ολύμπια Λάρισας 10
9. Πιερικός Αρχέλαος 8
10. Πανσερραϊκός 8
11. Τιτάνες Δράμας 8
12. Ολυμπιακός Βόλου 7

Επόμενη αγωνιστική (8η, 16/12)

Πανσερραϊκός-Άρης
Παναθλητικός-Απόλλων Καλαμαριάς
Αστέρας Ιπποδρομίου-Τιτάνες Δράμας
Πιερικός Αρχέλαος-Ολυμπιακός Βόλου
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Α.Ε. Πυλαίας
ΠΑΣ Γιάννινα-Ολύμπια Λάρισας

 

Google news

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*