Α2 Γυναικών: Στην παράταση ο ΕΦΑΟΖ, νίκες για Μελίσσια και Κρόνο στον Νότο, άνετα οι πρωτοπόροι στο Βορρά

Με νίκες των πρωτοπόρων σε Νότο και Βορρά ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής γυναικών.

Στον όμιλο του Νότου και στο συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΕΦΑΟΖ επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση με 66-61 της ομάδας του Αρκαδίου Ρεθύμνου και έφτασε τις 12 νίκες στο πρωτάθλημα.

Ζουρνή με 19, Κεσσέ με 13 και 3 τρίποντα και Βαμβακά με 12 ήταν οι πρώτες σκόρερ για τον ΕΦΑΟΖ, ενώ από το Αρκάδι ξεχώρισαν η Θεοδοσουλάκη με 18 και η Στέλλα Κουλούρη με 16.

Στις άλλες αναμετρήσεις της ημέρας άνετες νίκες σημείωσαν τα Μελίσσια(67-35 εκτός τον Πελασγό), ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου(69-50 την Αγία Παρασκευή) και η Ηλιούπολη(74-51 τον Φάρο Κερατσινίου).

Τέλος στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την αγωνιστική ο Αμύντας επέστρεψε στις νίκες και στα ροζ φύλλα καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 49-44 της Τερψιθέας Γλυφάδας.

Τα αποτελέσματα

Πελασγός-Μελίσσια 37-65
ΓΣ Ηλιούπολης-Φάρος Κερατσινίου 74-51
Αρκάδι Ρεθύμνου-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 61-66 (παρ.)
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Αγία Παρασκευή 69-50
Τερψιθέα Γλυφάδας-Αμύντας                    44-49
Παναθηναϊκός-OA Χανίων (Αναβολή)

Αναλυτικά τα παιχνίδια

Ηλιούπολη – Φάρος Κερατσινίου 74-51
Διαιτητές: Αγγελής, Νικολοπούλου
Δεκάλεπτα: 17-10, 33-22, 51-39, 74-51
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης – Φέξης): Δασκαλοπούλου 23(1), Τζουγκράκη 11(1), Γούλα Π., Καββαδά 2, Νεαρχάκου, Γούλα Φ. 2, Δανδουλάκη 4, Στεφάνου 11(2), Παπαδοπούλου 6, Οικονομίδου 15, Λιγνού, Κορρέ.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Πρασσά): Γραμματικού 2, Καρακασίδου 19, Χόντο 2, Ταντουροφσκα 5(1), Κοντραφούρη 16, Ισκιόγλου 4, Κουτσοδήμου 3(1), Μαλλιάρη, Φερεντίνου.

Πελασγός – Μελίσσια 37-65
Διαιτητές: Μακρόπουλος-Μάρκου
Δεκάλεπτα: 7-16, 17-31, 21-46, 37-65
ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσούλης – Μανιάτη): Σεφέρου, Χρανιώτη 7(1), Τζανετοπούλου, Θάνου 7(1), Αγγελοπούλου, Λύκου 2, Γεωργοπούλου, Τσιντώνη 1, Φωτεινάκη 3, Δούκουρη 7(1), Μιχολιά, Καντέλη 10.
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Μάλαμα): Τσέτα 5, Ναυροζίδου, Σταμούλη 4(1), Πατέρα 10(2), Μαλεφάκη 2, Κοιλιαρίδη 8(1), Βιντσιλαίου, Κουτσούκου 2, Κωνσταντινίδου 4, Γιαννακοπούλου 6, Χιώτη 14, Κανέλλου 10.

Αρκάδι-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 61-66 (παρ.)
Διαιτητές:  Κοτσιμπός – Mπακετέα
Δεκάλεπτα: 14-14,31-29, 45-39, 60-60 (κ.α.), 61-66 (παρ.)
ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης):  Κουλούρη Μ.3(1), Σταυγιανουδάκη, Κανδεράκη, Ουρανού, Κουλούρη Στ. 16(1), Θεοδοσουλάκη 18, Καζά 7, Φοβάκη 2, Φραγγελάκη, Καούκη 15(2).
ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Βερροιόπουλος – Φατούρος): Καραβέλη 8, Σατρατζέμη 7(1), Κύριου 4, Βαμβακά 12, Λιναρά, Ζουρνή 19, Κεσσέ 13(3), Βεζεντίνη, Κουρούβανη, Λέρη 3(1).

Κρόνος Αγ. Δημ. – Αγία Παρασκευή 69-50
Διαιτητές: Μελισσάρης-Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 16-11, 31-19, 51-31, 69-50
ΚΡΟΝΟΣ (Νανάκος – Νικολαϊδου): Κήτσιου 9(1), Γασπαράτου 3, Πανταζή 10, Βιντσιλαίου 18, Τσιχλάκη 7(1), Μποσγανά 8, Αναστασοπούλου 4, Γκέργκι 8, Γρηγοροπούλου 2, Καραπατάκη ,Τσούχλη, Τζανέτου
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος – Στρατάκος): Τσέρου 12, Γρίσπου 6(1), Ανωγειανάκη 15, Ακρίβου 6, Κλείτσα 2, Κοντογιάννη 3, Πετυχάκη 6, Γκάνια, Παπαντώνη, Αμίτση, Κούκη.

Τερψιθέα-Αμύντας 44-49
Διαιτητές: Σκουλαρίκης-Ιορδανίδης
Δεκάλεπτα: 14-16, 20-31, 30-42, 44-49
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Βασιλάκος): Κορδαλή, Οικονομάκη Κλ. 10, Καναβάρου 4, Καβακίδου, Λαμπράκη Δ., Φλώκα, Λαμπράκη Μ. 2, Γαλιατσάτου 3, Οικονομάκη Ζ. 8(1), Μυλωνακη 17(1).
ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη –Λιάκου): Γιγουρτάκη 8(2), Τριμέρη 2, Μαργώνη 8(1), Καλλιώρα 7(1), Τζέμη, Τσαγκαράκη 2, Αθανασούλια 2, Ντάνου 8, Κόρμπου 9, Σιδηροπούλου 3.

Βαθμολογία

1. Παναθηναϊκός 27
2. Μελίσσια 27
3. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 27
4. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 27
5. Αγία Παρασκευή 25
6. ΓΣ Ηλιούπολης 22
7. Φάρος Κερατσινίου 22
8. Αμύντας 21
9. ΟΑ Χανίων 20
10. Αρκάδι Ρεθύμνου 17
11. Τερψιθέα Γλυφάδας 16
12. Πελασγός 16

*Παναθηναϊκός και ΟΑ Χανίων έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (16η, 3/3)

Μελίσσια-Αρκάδι Ρεθύμνου
Τερψιθέα Γλυφάδας-Πελασγός
Φάρος Κερατσινίου-Αμύντας
Αγία Παρασκευή-ΓΣ Ηλιούπολης
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Παναθηναϊκός
ΟΑ Χανίων-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Στον όμιλο του Βορρά με νίκες συνέχισαν Παναθλητικός, Πυλαία και ΠΑΣ Γιάννινα.

Τα αποτελέσματα

Αρης-Αστέρας Ιππ. 50-38
Παναθλητικός-Πιερικός Αρχέλαος 78-47
Πανσερραϊκός-Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 45-55
Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΑΣ Γιάννινα 46-58
Τιτάνες Δράμας-Ολύμπια Λάρισας  51-53
Ολυμπιακός Βόλου-ΑΕ Πυλαίας 35-84

Αναλυτικά τα παιχνίδια
Ολυμπιακός Βόλου – ΑΕ Πυλαίας 35-84
Διαιτητές: Γιαννούλης Στ.-Αγαγιώτου
Δεκάλεπτα: 4-26, 27-44,31-65, 35-84
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ(Δέρβος): Τσουκαλά, Γκρίνια, Τζανετοπούλου, Καλελλοπούλου 15(1), Λιόλιου 4, Τεβετζίδου, Παρασχάκη 4, Αρτεμισίου 6(1), Σιουμουρέκη, Κωστοπούλου 6(1), Ντόβα.
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Σταμπή 12(3), Κατσαμούρη 18(1), Τσαμπούρη 6(2), Καραμπατζάκη 18, Παπαρδέλα 2, Τσιανάκη Ευ. 2, Φλώρου 11, Πλουμπή, Τσιανάκα Αικ. 6, Aρσένογλου 9.

Αρης – Αστέρας Ιππ. 50-38
Διαιτητές: Πλατέλα-Τσαρδούλιας
Δεκάλεπτα: 12-7, 27-19, 32-28, 50-38
ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Γκρίτζαλη 7, Γράψα 10(1), Λάλου 10, Τζιαμπάζη, Παπαιωάννου 4, Βεντούρα 6, Βατσιτσίδου 9, Ευσταθίου 4.
ΑΣΤΕΡΑΣ/ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Παλαμουτίδου): Καζαντζή Β. 10(1), Καζαντζή Σπ. 3, Καζαντζή Στ. 3(1), Γαβρίλη, Μπαλλά 6, Βασιλειάδου 8, Παπαδοπούλου 7, Νταουντάκη 1.

Πανσερραϊκός – Αναγέννηση Ν.Ρυσίου 45-55
Διαιτητές: Ισιγώνης-Λάλλα
Δεκάλεπτα: 13-10,26-27, 30-40, 45-55
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Τσάντα): Χωλοπούλου 9, Χύσσα, Τσάντα 4, Μπακιρτζίδου 8, Θανοπούλου 8(2), Πελτέκη, Κουτούση 13, Πιτσιάβα, Μίχου 3.
ANAΓΕΝΝΗΣΗ ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη-Καμπίτση):Νάστου 9(1), Εμμανουηλίδου 12(3), Κωστανάκη 9(1), Κουλακιώτη, Καλομιτσίνη 4, Κανέλογλου, Τζίκου 10, Παπαδάκη 6, Τζίοτζιου 3, Τσελεμπή 2.

Τιτάνες Δράμας – Ολύμπια Λάρισας 51-53
Διαιτητές: Κομνηνόπουλος – Παπαδοπούλου Κ.
Δεκάλεπτα: 17-18, 29-28, 45-41, 51-53
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Καγιόγλου) : Τερτλίδου, Μαραγκού 15, Καριώτου 3, Σαμολαδά 8(2), Ντελή 7, Παλλάδα 4, Κολοκυθά, Καρατζά 4, Βαρσάμη, Μαμαλίγκατζη 10(2), Κοσκερίδου
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι) : Μιχαηλίδου, Μοδέα, Τσιούρβα, Σουλιώτη 12(1), Μαργαρίτη, Σολωμού 9(1), Λιάσκου 1, Σκαρλή 2, Πατούνη 10(2), Κλεισιάρη, Μπενέκη 17(1), Τέλιου.

Παναθλητικός – Πιερικός Αρχέλαος 78-47
Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου
Δεκάλεπτα: 28-10, 39-19, 55-39, 78-47
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 15, Αντωνιάδου 13(3), Κιλαζίδου 10, Γιαννοπούλου, Γράψα 5(1), Μυγδαλιά 7, Αθανασιάδου 4, Βουζούκου 1, Θωμά 10(3), Βαντσιούρη 13(2).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηϊωάννου-Ξηρομερίτης): Καραλή 3, Τελίδου 11, Κιολεογλου, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 8, Μπουμπουλέντρα 5, Καρατάσιου 6, Καρανικόλα, Παντιζιαλά 5, Γκρίτζαλη 5, Μαντή.

Απόλλων Καλαμαριάς – ΠΑΣ Γιάννινα 46-58
Δεκάλεπτα: 10-8, 23-25, 32-45, 46-58
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Τοπαλίδης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κυρκούσης-Καρακασίδου): Οικονόμου 6, Σιφναίου, Καραβέλη 1, Ιγγλέζου 6(2), Παλάνη 5(1), Κουλουμπή 2, Γιαννουσίου 4, Τράντα 3(1), Δiαμαντίδου 4, Καϊμακτσή 8, Μαϊδάτση, Γκομπετζισβίλι 7.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΝΑ (Σιαμέτης):Ντόκου 12(1), Σαρηγιαννίδου 11, Χρηστάκη 5(1), Μεντεσίδου 7, Πάφη 4, Ξανθοπούλου 1, Πανούστου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμινού, Ντάλα 18(2), Μπουκουβάλα

Η βαθμολογία

1. Παναθλητικός 30
2. ΑΕ Πυλαίας 28
3. ΠΑΣ Γιάννινα 26
4. Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 26
5. Αρης 24
6. Απόλλων Καλαμαριάς 23
7. Αστέρας Ιππ. 22
8. Πανσερραϊκός 20
9. Πιερικός Αρχέλαος 19
10. Ολύμπια Λάρισας 19
11. Τιτάνες Δράμας 18
12. Ολυμπιακός Βόλου 15

Η επόμενη αγωνιστική (16η, 3/3)

ΠΑΣ Γιάννινα-Τιτάνες Δράμας
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-Απόλλων Καλαμαριάς
Πιερικός Αρχέλαος-Πανσερραϊκός
Αστέρας Ιππ. Μαντουλίδης-Παναθλητικός
Ολύμπια Λάρισας-Ολυμπιακός Βόλου
ΑΕ Πυλαίας-Αρης

Περισσότερα σε λίγο…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*