Α2 Γυναικών: Φιέστα ανόδου με Ηλιούπολη ο Παναθηναϊκός, κρίνεται η δεύτερη θέση στο Βορρά

Με τις αναμετρήσεις της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής θα συνεχιστεί το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών του μπάσκετ σε Βορρά και Νότο.

Στο κλειστό της Λεωφόρου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται σε ένα ματς γιορτή την Ηλιούπολη και θέλει να κλείσει με θετικό πρόσημο τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για φέτος. Οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη απαλλαγμένες από το άγχος αφού ο στόχος της ανόδου είναι γεγονός, θα προσπαθήσουν να συνδυάσουν θέαμα και ουσία και να ευχαριστήσουν τον κόσμο που θα βρεθεί στις εξέδρες του “Π. Γιαννακόπουλος”.

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου θα αντιμετωπίσει τον ουραγό Πελασγό και θα επιχειρήσει να διατηρήσει τη δεύτερη θέση, ενώ στο κυνήγι της θα επιδοθούν και τα Μελίσσια που υποδέχονται την Τερψιθέα Γλυφάδας.

Στον όμιλο του Βορρά η δεύτερη θέση περνάει απο την αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου αφού όποια ομάδα κερδίσει θα κάνει το καθοριστικό βήμα για να βρεθεί στα μπαράζ ανόδου.

Ο αήττητος Παναθλητικός θα επισκεφθεί την έδρα του ουραγού Ολυμπιακού Βόλου ο οποίος δεν έχει καταφέρει να σημειώσει καμία νίκη στη φετινή σεζόν. , ενώ ο τρίτος διεκδικητής της,  η ΑΕ Πυλαίας θα πρέπει πρώτα να περάσει από τον Αστέρα Ιπποδρομίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα

1ος Όμιλος:

Αρκάδι-Αμύντας 13.00
Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Πελασγός 13.00
Παναθηναϊκός-Ηλιούπολη 13.00
ΟΑ Χανίων-Αγία Παρασκευή 13.00
ΕΦΑΟΖ-Φάρος Κερατσινίου 13.00
ΚΑΟ Μελισσίων-Τερψιθέα Γλυφάδας 13.00

Βαθμολογία:

1. Παναθηναϊκός 39
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
2. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 35
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
3. Μελίσσια 35
4. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 34
5. Αγία Παρασκευή 34
6. ΓΣ Ηλιούπολης 30
7. Φάρος Κερατσινίου 30
8. ΟΑ Χανίων  29
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
9. Αμύντας 28
10.Τερψιθέα Γλυφάδας 23
11. Αρκάδι Ρεθύμνου 22
12. Πελασγός  21

2ος Όμιλος

Τιτάνες Δράμας-Πανσερραϊκός 13.00
Άρης-Απόλλων Καλαμαριάς 13.00
Ολυμπιακός Βόλου-Παναθλητικός 13.00
Πυλαία-Αστέρας Ιπποδρομίου 13.00
Ολύμπια Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος 13.00
ΠΑΣ Γιάννινα-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 13.00

Βαθμολογία

1. Παναθλητικός 40
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
2. Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 36
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
3. ΠΑΣ Γιάννινα 36
4. ΑΕ Πυλαίας 36
5. Απόλλων Καλαμαριάς 31
6. Αρης 31
7. Αστέρας Ιππ. 29
8. Πιερικός Αρχέλαος 27
9. Πανσερραϊκός 26
10. Ολύμπια Λάρισας 25
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11. Τιτάνες Δράμας 23
12. Ολυμπιακός Βόλου 20

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*