Βασίλισσα και στην Πυλαία

Η ΑΕΚ νίκησε στην Πυλαία με 75-84 τον ΠΑΟΚ και πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στον γύρω των ‘8’ του Basketball Champions League.

Το πρώτο δεκάλεπτο η Βασίλισσα ήταν κατεγιστική και πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 11-30.
Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τις δυνάμεις του και μείωσε αρκετά το σκορ στους 9 πόντους(36-45).

Η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και ανέβηκε πάλι στο +19 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 46-65.
Η τελευταία περίοδος ήταν όπως η δεύτερη δηλαδή ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν εξαιρετικός στην επίθεση του και έβαλε 29 πόντους έναντι 19 της ΑΕΚ και πήρε ότι καλύτερο μπορούσε σε ένα κακό παιχνίδι για αυτόν (75-84).

Οι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού ήταν οι Χάντερ με ντάμπλ-ντάμπλ με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Σάκοτα με 16 πόντους όντας απόλυτα εύστοχος σε όποιο σουτ επιχείρησε και ο Σαντ Ρος με 14 πόντους από πλευράς ΑΕΚ.
Από τον ΠΑΟΚ ο Κόνιαρης με 18 πόντους, ο Τέπιτς με 15 και ο Τζέφερσον με 12 έδωσαν ότι καλύτερο μπορούσαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-30, 36-45, 46-65, 75-86

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κόνιαρης 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1), Τέπιτς 15 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Γκάρετ 6 (8 ριμπάουντ), Γκος 6 (2/9 σουτ), Χάτσερ 4 (1/9 σουτ)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 13 (4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Χάντερ 20 (10/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Ματσιούλις 9 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Θίοντορ 8 (3/9 σουτ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Τζέιμς, Μωραΐτης, Σάκοτα 16 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Σαντ-Ρος 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)