«Βασιλιάδες» του ΝΒΑ οι Μπακς του Giannis!

Tην διαδικασία της παράτασης χρειάστηκαν οι Μπακς για να πανηγυρίσουν στο Σακραμέντο απέναντι στους Κινγκς με 141-140 και να αναδειχθούν σε… «βασιλιάδες του πρωταθλήματος».

Ήταν η έκτη νίκη στη σειρά απέναντι στην ομάδα του Σακραμέντο, έκτη νίκη σερί στο πρωτάθλημα, φτάνοντας στο καλύτερο ρεκόρ με 47-14 και παρουσιάζοντας το πιο μεγάλο εκτός έδρας σερί (9 νίκες) σε 34 χρόνια.

Εμφανώς επηρεασμένος από τις ενοχλήσεις στο δεξί του γόνατο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο , στα 24 λεπτά συμμετοχής του, περιορίστηκε σε 17 πόντους,  2 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Η Ομαδα του Μιλγουόκι είχε δημιουργήσει διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Golden 1 Center, αλλά οι «βασιλιάδες» κατάφεραν να φτάσουν μέχρι την παράταση. Μάλιστα ήταν ο  Ερικ Μπλέντσο, που με  μία προσωπική φάση, σκόραρε στα 11,4” και ισοφάρισε το σκορ 126-126 κα στην επόμενη φάση , με υποδειγματική άμυνα στον Φοξ, τον ανάγκασε σε λάθος, με συνέπεια να μην αλλάξει το σκορ.

Στα έξτρα πέντε λεπτά, οι Μπακς απέκτησαν προβάδισμα από την αρχή και δεν το έχασαν.

Κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Έρικ Μπλέντσο, που έφτασε σε triple double, το πρώτο του στη σεζόν,  με 26 πόντους, 13 ασίστ, 12 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ των Κινγκς, με τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο Κουφός,  ήταν ο Χιλντ με 32 πόντους.