Διπλό επί της Λιλ η Μονακό

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μονακό κόντρα στη Λιλ, ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Νις και την Τουλούζ, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Ligue 1.

ΛιλΜονακό

Η Μονακό πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λιλ, καθώς επικράτησε με 1-0 την… τελευταία στιγμή.

Η ομάδα του Ζαρντίμ έσπασε απόψε το αήττητο σερί της Λιλ από τις 22 Δεκεμβρίου.

Με 57 βαθμούς η Λιλ παραμένει σταθερά στη δεύτερη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ με 30 βαθμούς η Μονακό βρίσκεται μόλις στην 16η θέση και πήρε προσωρινά ένα μικρό προβάδισμα μακριά από την «κόκκινη» ζώνη.

Ο Βινίσιους στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από πάσα του Εντ Αολού πέτυχε ένα όμορφο γκολ και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

ΝιςΤουλούζ

Νωρίτερα, τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν η Νις και η Τουλούζ, αφού το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με 1-1.

Με 41 βαθμούς η Νις βρίσκεται στην όγδοο θέση της βαθμολογίας, ενώ η Τουλούζ με 32 βαθμούς, είναι στην 14η θέση.

Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σιπριέν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη, καθώς στο 88’ ο Μουμπελέ σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.