Εξάσφαιρη Ντόρτμουντ

Τα “δόντια” της έδειξε η δεύτερη στην βαθμολογία Μπορούσια Ντόρτμουντ, που διέσυρε εκτός έδρας την Πάντερμπορν με 1-6 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Για τους γηπεδούχους το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Χίνεμαϊερ με πέναλτι ενώ για την Μπορούσια οι Αζάρ, Χακίμι, Σμέλτσερ και ο Σάντσο με Χατ τρικ.

Στη βασική ενδεκάδα της Πάντερμπορν για ακόμα μία αναμέτρηση ήταν ο Έλληνας ομογενής, Σεμπάστιαν Βασιλειάδης. Ενώ ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν εκτός αποστολής για τους Βεστφαλούς, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Με αυτή την επιβλητική εμφάνιση η Ντόρτμουντ έφτασε στους 60 βαθμούς, ενώ η ουραγός της βαθμολογίας Πάντερμπορν εμείνει στους 16 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη ή επικίνδυνη φάση με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ. Η Ντόρτμουντ προσπαθούσε να βρει ελεύθερους χώρους ώστε να ανοίξει το σκορ χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Στο 11’ η Πάντερμπορν απείλησε όταν ο Αντβί-Ατζέι βγήκε απέναντι στον Μπίρκι, ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση, αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα η Μπορούσια έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σάντσο συνεργάστηκε με τον Μπραντ,αλλά το σουτ του Πορτογάλου απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Κόλινς.

Αυτές ήταν και οι δύο καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ, η οποία έδειξε ποιος κάνει κουμάντο στο γήπεδο και σε τρία λεπτά διαμόρφωσε το 0-2.

Ο Τζαν έγινε αποδέκτης της μπάλας, ο οποίος πέρασε σαν… σταματημένο τον Στρόντικ, βρήκε τον Αζάρ στο ύψος της μικρής περιοχής, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0 (54’).

Τρία λεπτά αργότερα (57’) ο Μπραντ βγήκε στην αντεπίθεση, γύρισε στον Σάντσο και ο Άγγλος πλάσαρε για το 2-0. Αξίζει να σημειωθεί πως ο σκόρερ της Ντόρτμουντ έστειλε μήνυμα για τη δολοφονία του Αφροαμερικανού, Τζορτζ Φλόιντ.

Στο 67’ ο Σρμπένι σκόραρε για την Πάντερμπορν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικά η Πάντερμπορν κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 70′ με τον Χίνεμαϊερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Ντράγκερ έκανε το σουτ, ο Τζαν βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του ππέναλτι.

Μετά το γκολ η Ντόρτμουντ συνέχισε να σκοράρει. Στο 74’ ο Σάντσο με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσίνγκερλε για το 3-1.

Στο 85’ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και ο Σμέλτσερ έστρωσε στον Χακίμι, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Τσίνγκερλε για το 4-1.

Ο Βιτσέλ στο 89’ γύρισε απ’ τα δεξιά στο Σμέλτσερ, ο οποίος με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 5-1.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+1) η Ντόρτμουντ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Σάντσο μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε σωστά για το 6-1, κάνοντας Χατ τρικ.

Σκόρερ: 72′ πεν. Χίνεμαϊερ / 54′ Αζάρ, 57′, 74′, 90 +1′ Σάντσο, 85′ Χακίμι, 89′ Σμέλτσερ

Παντερμπορν (Στέφεν Μπάουμγκαρτ): Τσίνγκερλ, Χίνεμάιερ, Σόνλαου, Κόλινς, Αντουί-Αντζέι, Χόλτμαν, Ντράγκερ, Βασιλειάδης, Μάμπα, Σρμπένι.

Ντόρτμουντ (Λουσιάν Φαβρ): Μπίρκι, Χακίμι, Πίστσεκ, Ακάντζι, Χούμελς, Ράφαελ Γκερέιρο, Ντιλέινι, Τζαν, Μπραντ, Σάντσο, Αζάρ.