Θύμισε… Παναθηναϊκό!

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός με 3-2 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικης της Superleague.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, μέσα σε μόλις τρία λεπτά ο Μακέντα και ο Περέα, ισοφάρισαν και ο Κολοβέτσιος στο τέλος πέτυχε το τελικό 3-2, αποδεικνύοντας ότι ο Παναθηναίκός μπορεί να τα καταφέρει, όποτε το θελήσει.

Οι «πράσινοι» σήμερα αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιώργο Δώνη στον πάγκο, αφού έχει τιμωρηθεί με ένα μήνα εκτος πάγκων. Μάλιστα, φόρεσαν και για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα την επετειακή τους φανέλα και φαίνεται πως τους έφερε… τύχη όπως στο ματς με την Παναχαϊκή.

Ο αγώνας

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Βέρντε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη. Στο 9’ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Χατζηγιοβάνη, ο ίδιος σούταρε, αλλά απέκρουσε εύκολα ο Μπάρκας.

Ο Μάνταλος έστρωσε τη μπάλα στον Βέρντε, αυτός σούταρε, αλλά απομάκρυνε ο Διούδης. Ο Λιβάια σούταρε ξανά, η μπάλα κατέληξε στον Μπακάκη και αυτός με τη σειρά του με ωραιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-1 για την Ένωση, πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο του γκολ στη Superleague.

Το Τριφύλλι έχασε τρομερή ευκαιρία στο 32’ όταν σούταρε ο Χατζηγιοβάνης και ο Μπάρκας απέκρουσε. Η μπάλα πέρασε από την εξωτερική γωνία, με τον κόσμο, αλλά και τον Χατζηγιοβάνη να πανηγυρίζουν, μέχρι να συνειδητοποιήσουν ότι δε μπήκε.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ολιβέιρα με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-2.

Στο 44’ ο Ζαχίντ έδωσε τη μπάλα στον Κουρμπέλη, αλλα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έστειλε άουτ τη μπάλα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λιβάια σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Ολιβέιρα στο 52’ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη. Αμέσως μετά, ο Βέρντε προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης.

Στο 63’ ο Μακέντα σούταρε, αλλά πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπάρκα. Δυο λεπτα αργότερα ο Δώνης προσπάθησε, δίχως επιτυχία.

Ο Μακέντα στο 67’ προσπέρασε τον Τσιγκρίνσκι και με τρομερο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 1-2. Τρία λεπτα αργότερα ο Περέα, ο οποίος πήρε την θέση του Μπουζούκη στο δεύτερο ημίχρονο, μετα από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 76’ ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, όταν ο Κουρμπέλης έβγαλε την κάθετη στον Γιόχανσον και αυτός πλάσαρε στον Μπάρκα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Λίγο πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός έγινε άκρως επιθετικός. Στο 88’ ο Κολοβέτσιος, που πήρε την θέση του Χατζηγιοβάνη δυο λεπτά νωρίτερα, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με κεφαλιά και χάρισε τη νικη στο Τριφύλλι.

Κίτρινες: Πούγγουρας, Ινσούα, Σένκεφελντ, Σιμόες, Χατζηθεοδωρίδης

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Δώνης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (86’ Κολοβέτσιος), Μπουζούκης (46’ Περέα), Κουρμπέλης, Μακέντα

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (46’ Σιμάο), Σιμόες, Βέρντε (80’ Γιακουμάκης), Λιβάια, Μάνταλος, Ολιβέιρα (73’ Αλμπάνης)