Ισόπαλες Γουλβς και Νιούκαστλ

Η 26η αγωνιστική ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση της Γουλβς με την Νιουκάστλ στο Στάδιο Μολινό, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τέλος σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι υπερτερούσαν στην κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν στο έπακρο. Υπήρξαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, χάνοντας ευκαιρία στα πρώτα λεπτά με τον Ντόχερτι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Πριν την συμπλήρωση μιας ώρας, η Νιουκάστλ άνοιξε το σκορ με τον Χάιντεν. Στο 56’, ο Σερ έκανε την πάσα στον Χάιντερ, ο οποίος ήταν στην περιοχή, κάνοντας γρήγορα το σουτ στην δεξιά γωνία, για το 0-1.

Λίγο αργότερα, η Γουλβς έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση, αλλά οι προσπάθειες στον τερματοφύλακα. οι αλλαγές του προπονητή και οι ευκαιρίες που έχασαν οι γηπεδούχοι, δεν ήταν αρκετές για να φτάσουν στην ισοφάριση, πριν τις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο  Τραόρε έκανε μια σέντρα μέσα στην περιοχή εκεί που βρέθηκε ο Μπόλι, ο οποίος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1. Ο διαιτητής δεν άργησε να σφυρίξει και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Η Νιουκάστλ δεν κατάφερε να κρατήσει, που θα την απομάκρυνε – έστω και λίγο – από την επικίνδυνη ζώνη.

Κίτρινες: Ζότα 52’ – Ρίτσι 44’, Σερ 52’, Λάσελς 68’

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπόλι, Κόαντι, Μπένετ, Τζόνι, Μουτίνιο, Νέβες, Ντεντόνκερ (Καβαλέιρο 69’), Ντόχερτι (Τραόρε 81’), Ζότα (Κόστα 69’), Χιμένες

Νιουκάστλ: Ντουμπράβκα, Γιεντλίν, Σερ, Λάσελς, Λεζέν, Ρίτσι, Πέρεζ (Μανκίλο 90+1’), Χάιντεν (Ντιάμε 86’), Λόνγκσταφ, Ατσού (Άλμιρον 72’), Ρόντον