«Κόλλησαν» στο μηδέν Μπιλμπάο και Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο με τη Μπαρτσελόνα, ενώ και η Σεβίλλη ήρθε ισόπαλη με 2-2 με την Εϊμπάρ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga.

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα

Στο μηδέν «κόλλησαν» η Αθλέτικ Μπιλμπάο και η Μπαρτσελόνα, με την αναμέτρηση να λήγει ισόπαλη με 0-0.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντε Μάρκος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά αυτό δεν άλλαξε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας η Μπαρτσελόνα παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος Ισπανίας με 51 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της τη Ρεάλ Μαδρίτης με έξι βαθμούς διαφορά.

Αντίθετα, η Μπιλμπάο με 27 βαθμούς βρίσκεται μόλις στην δέκατη τρίτη θέση. Μάλιστα είναι σε ισοβαθμία με τη Λεβάντε, η οποία αγωνίζεται αύριο (10/2).

Σεβίλλη-Εϊμπάρ

Η Σεβίλλη μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Εϊμπάρ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στις καθυστερήσεις και κατάφεραν να παραμείνουν στην τέταρτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, που τους οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 22ο λεπτό με τον Ορεγιάνα να κάνει το 1-0.

Στο 63’ ο Τσαρλς σκόραρε και πέτυχε το 2-0 για την Εϊμπάρ.

Η Σεβίλλη έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο 84’ μετά την αποβολή του Μπανέγα, που πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπεν Γιεντέρ, με από ασίστ του Σαράμπια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 1-2.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαράμπια νίκησε τον Ριέσγκο και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.