Νίκες για Νις, Στρασβούργο και Ρεμς, ήττα για την Μονακό

Στην 22η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος η Νις, η Ντιζόν, η Ρεμς και το Στρασβούργο επιβλήθηκαν κατά σειρά των Νιμ, Μονακό, Γκινγκάμπ και Μπορντό.

Η Νις νίκησε με 2-0 την Νιμ χάρη σε τέρματα των Γιουνές Ατάλ στο 41′ και του Σεντ Μαξιμίν στο 54ο λεπτό.
Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Ντιζόν της 19ης Μονακό. Τα γκολ πέτυχαν οι Χουν στο 24′ και ο Σλίτι στο 69′. Η Ρεμς πήρε το διπλό στην έδρα της τελευταίας Γκινγκάμπ. Ο Καφάρο σκόραρε το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού στο 38′.
Το Στρασβούργο με πολύ δυσκολία στο τέλος έκαμψε το εμπόδιο της Μπορντό και νίκησε με 1-0 με το γκολ του Λάλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου μέρους.