Παναθηναϊκός: Έκανε το καθήκον του κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τη Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ, για την 19η αγωνιστική της Euroleague, της οποίας επικράτησε με 98-83.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και βρέθηκαν μπροστά με 19-2. Το μεγάλο αυτό προβάδισμα δεν φόβισε τη Μπάγερν, η οποία πραγματοποίησε πρόωρη ανατροπή στο τέλος του ημιχρόνου. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ εύστοχοι από το τρίποντο και βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 10 πόντους, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ανέτρεψαν τα δεδομένα με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που «έχτισαν» στο τέταρτο δεκάλεπτο και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 98-83.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ντεσόν Τόμας, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης σκόραρε 11 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Γκρεγκ Μονρό πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Θετικός ήταν ο Κόπονεν με τους 12 πόντους που πρόσθεσε (4/7 τρίπ.).

Οι Παπαπέτρου και Μήτογλου πέτυχαν 2 συνεχόμενα τρίποντα, με τους «πράσινους» να πραγματοποιούν σερί 10-0 (3’). Ο Τζόνσον με τρίποντο έφτασε το σκορ στο 17-2, με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ (5’). Οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν στους 8 πόντους, με το σκορ στο 24-16 (9’). Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν το 28-18.

Οι δύο ομάδες ήταν δυναμικές στην επίθεση και το σκορ υψηλό, καθώς ο Παναθηναϊκός προηγούταν με 10 πόντους, 35-25 (13’). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις αργές επιστροφές του «τριφυλλιού» και μείωσαν στους 5 πόντους, με το σκορ στο 37-32 (14’). Η διαφορά μειώθηκε στο ένα καλάθι, έπειτα από τρίποντο της Μπάγερν, 37-35 (15’). Ο Μπεντίλ πέτυχε καλάθι και φάουλ και έκανε το 46-41 (17’). Ο Μπαρτέλ με τρίποντο μείωσε και πάλι στο καλάθι και έφτασε το σκορ στο 46-44 (18’). Ο Κόπονεν με δυο συνεχόμενα τρίποντο ανέτρεψε το σκορ σε 51-53(19΄). Ο Ουάιλι πέτυχε καλάθι δύο πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου και διαμόρφωσε το σκορ σε 53-53.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Γερμανοί βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους, καθώς το σκορ ήταν στο 55-61 (22’). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά εύστοχοι και με ακόμα ένα τρίποντο έκαναν το 57-64 (24’). Ο Ουέστις με ακόμα ένα τρίποντο για την ομάδα του, έφτασε τη διαφορά στο +9 και το σκορ στο 61-70 (25’). Ο Μήτογλου μείωσε σε 65-70 (26’). Ο Κόπονεν πέτυχε το 4ο τρίποντο του και έκανε το 65-73 (37’). Ο Καλάθης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και μείωσε σημαντικά τη διαφορά, 71-75 (28’). Ο Τόμας πέτυχε καλάθι και φάουλ και πραγματοποίησε την ανατροπή για τον Παναθηναϊκό, 76-75 (29’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να βρίσκεται στο 76-75.

Ο αγώνας έγινε πιο «σκληρός» και η συχνότητα του σκοραρίσματος μειώθηκε, 79-77 (34’). Ο Τόμας με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του, 83-77 (35’). Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν σερί 10-0 και έκαναν το 89-77, δίνοντας διαφορά ασφαλείας (37’). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά των 12 πόντων και «καθάρισε» ουσιαστικά τη νίκη (39’).

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 18 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο,), Ράις 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 8 (5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (5/5 δίποντα, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Βουγιούκας, Ράουτινς, Τζόνσον 5 (1), Φρεντέτ 4, Καλάθης 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιλι 11 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο).

Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 14 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κινγκ, Κόπονεν 12 (4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μονρό 17 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Λούτσιτς 4 (5 ριμπάουντ), Λο 5 (1), Τσίπσερ 10 (2), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3 (1), Λοεσόρ 3, Χιούστις 11 (3), Ραντόσεβιτς 4.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 30/47 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 20/26 βολές, 40 ριμπάουντ (21+19), 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν Μονάχου: 13/30 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 12/13 βολές, 21 ριμπάουντ (15+6), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.