Προμηθέας: Τον “εκτέλεσε” ο Αμπάς στην τέταρτη περίοδο

Δεν μπόρεσε να πάρει το διπλό στην έδρα της Μπρέσια και γνώρισε την ήττα ο Προμηθέας.

Ο Προμηθέας ηττήθηκε εκτός έδρας απο την Μπρέσια με 63-57 και ξεκίνησε με ήττα την φάση των «16» του Eurocup.

Οι Πατρινοί είχαν ένα καλό μισό στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως κατέρευσσαν στην τέταρτη περίοδο, όταν ο Αγούντου Αμπάς σκόραρε ανελλιπώς χωρίς να μπορεί η ελληνική ομάδα να βρει απάντηση.

Κορυφαίος για τους Πατρινούς ο Μάντζαρης με 12, ενώ απο 12 πόντους σκόραρε και ο Φίλερ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αμπάς με 19π και Βιτάλι με 14 πόντους.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το ματς με ένα 0-4 σερί πριν διακοπεί από το καλάθι του Κάιν για το 2-4. Παρά την μικρή πίεση στο σκορ που δέχτηκε η ελληνική ομάδα (5-6 με τρίποντο του Βιτάλι) οι Πατρινοί παρέμειναν μπροστά με τους Λίποβι και Έλις (5-9). Ο Λίποβι έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα με 5-13 έπειτα από τρίποντο και 1/2 βόλες. Η Μπρέσια πέτυχε το πρώτο καλάθι της μετά από 6 λεπτά με τον Ζερίνι (7-13). Ο Βιτάλι με τρίποντο έκανε το 10-15 της πρώτης περιόδου.

Η Μπρέσια πήρε το προβάδισμα μετά το κακό ξεκίνημα του Προμηθέα στην δεύτερη περίοδο με τον Αμπάς και τον Κάιν να κάνουν το 16-15. Το 0-8 σερί της ιταλικής ομάδας διέκοψε με τρίποντο ο Αγραβάνης για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (16-18). Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα με νέο καλάθι του Κάιν για το 19-18. Η ιταλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Προμηθέα και έτρεξε ένα σερί 7-0 για να ανεβάσουν την διαφορά στο +8 (26-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο το καλάθι του Κάιν ανέβασε την διαφορά στους 10 πριν σκοράρει ο Προμηθέας με 1/2 βολές του Φίλερ (28-19). Ο Λανσντόουνι έκανε την διαφορά να ανεβεί στο +12 όμως ο Φίλερ σκόραρε για το 33-24. Βίταλι και Κάιν σκόραραν για το 38-24, με το. Προμηθέα να τρέχει ένα μικρό σερί 6-0 για το 38-30. Τα δυο τρίποντα των Μπάμπ και Λίποβι μάζεψαν την διαφορά στους 2 μεγαλώνοντας το σερί σε 12-0 (38-36). Στοπ στο σερί έβαλε ο Λανσντόουνι με καλάθι για να απαντήσει ο Μάτζαρης με πέντε σερί πόντους και να δώσει το προβάδισμα στους Πατρινούς με 40-41.

Η Μπρέσια ισοφάρισε με το τρίποντο του Σακέτι, έπειτα από το καλάθι του Φίλερ (43-43). Ένα μικρό σερί 6-0 της ελληνικής ομάδας διακόπηκε από το τρίποντο του Λακουιντάνα (46-49). Ο Αμπάς με 9-0 σερί έδωσε το προβάδισμα στην Μπρέσια κάνοντας το σκορ 55-49. Το σερί διέκοψε το τρίποντο του Μπάμπ για να απαντήσει ο Αμπάς ξανά για το 57-52. Οι βολές του Έλις μείωσαν την διαφορά με τους Βιτάλι και Αμπάς να σκοράρουν για το 63-54. Το καλάθι του Φίλερ «έγραψε» το τελικό 63-57.

Δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57

Μπρέσια (Εσπόζιτο)Ζερίνι 4, Βάρνερ, Αμπάς 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κέιν 12 (7 ριμπάουντ), Βιτάλι 14 (4), Λακουιντάνα 4 (1), Λανσντόουνι 5 (1), Ναόνι, Γκουαρίγκλια, Μος 2, Σακέτι 3 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς):  Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 11 (2), Αγραβάνης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Κασελάκης, Μάντζαρης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Φίλερ 12 (1), Ρόμπινσον, Έλις 9 (11 ριμπάουντ).