Άνετο πέρασμα της Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε εύκολο απόγευμα στο Μπαλαϊδος, καθώς έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης με 1-3 επί της Θέλτα, στη πρεμιέρα της La liga.

Η Βασίλισσα εκμεταλλεύτηκε τη χτεσινή ήττα της Μπαρτσελόνα και πλέον είναι +3 βαθμούς μακριά από τους μπλαουγκράνα. Η ομάδα του Ζιντάν αν και έπαιζε από το 56ο λεπτό με δέκα παίκτες, χάρη στην αποβολή του Μόντριτς, δεν δυσκολεύτηκε και πήρε μία άνετη νίκη.

Χωρίς τον τραυματία Αζάρ, αλλά στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε ο Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος στο 12ο λεπτό έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπενζεμά που έκανε το 1-0. Στο 56′ η Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες με τον Μόντριτς να αποβάλλεται, όμως οι μερένγκες δν πτοήθηκαν και σημείωσαν στο 61′ το 2-0 με το δυνατό σουτ του Κρόος. Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 με τον Βάσκεθ στο 80ο λεπτό. Η Θέλτα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-3 με τον Λοσάδα.