Έβγαλε την “υποχρέωση” η Μπάγερν, μέχρι τα ημιτελικά η χάρη της Σααρμπρίκεν (pics)

Για τα προημιτελικά του DFB Pokal, η Μπάγερν Μονάχου έκανε το «αυτονόητο» και έκαμψε την αντίσταση της Σάλκε, ενώ η Σααρμπρίκεν της τέταρτης κατηγορίας απέκλεισε την Φορτούνα Ντίσελντορφ στα πέναλτι.

Σάλκε- Μπάγερν Μονάχου 0-1

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μια φαινομενικά δύσκολη νίκη-πρόκριση επί της Σάλκε με 1-0. Η πρόκριση, βέβαια, ήρθε πολύ πιο εύκολα καθώς οι Βαυαροί έλεγχαν το ρυθμό, είχαν την κατοχή και αρκετές φάσεις, ενώ απειλήθηκαν ελάχιστα.

Ο Κίμιχ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 40′.

Κίτρινες: Νάστασιτς (66’), Μπούργκσταλερ (66’), ΜακΚένι (86′), Ράμαν (90′)

Σάλκε (Βάγκνερ): Σούμπερτ, Τοντιμπό, Νάστασιτς, Μπέκερ (87′ Γκρέγκοριτς), Οτσίπκα, ΜακΚένι, Μπούτζελαμπ (64’ Ράμαν), Κένι, Σοπφ, Ματόντο (83’ Κουτούτσου), Μπούργκσταλερ

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Ντάβιες, Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Τιάγκο, Τολισό (85’ Ζίρκζι), Γκορέτσκα, Κουτίνιο, Μίλερ, Γκνάμπρι

Σααρμπρίκεν-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (7-6)

Η Σααρμπρίκεν μπορεί να είναι ομάδα τέταρτης κατηγορίας αλλά κατάφερε να αποκλείσει δεύτερη ομάδα της Bundesliga, αυτή τη φορά τη Φορτούνα Ντίσελντορφ με 7-6 στα πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, μέχρι που φτάσαμε στο 90’. Στην παράταση δεν έγιναν πολλά και το ματς ισορρόπησε. Στη «ρώσικη ρουλέτα», η «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης ήταν πιο τυχερή και εύστοχη, αν και χρειάστηκαν 20 εκτελέσεις πέναλτι για να μάθουμε τη πρώτη ομάδα των ημιτελικών.

Ο Γιάνιτσκε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 31’ και ο Γιόργκενσεν ισοφάρισε στο 90’ για να στείλει το ματς στη παράταση.

Νωρίτερα, αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι ο Ένινγκς για την Φορτούνα (83’).

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και στα πέναλτι, η Σάαρμπρουκεν πήρε πανηγυρική πρόκριση με 7-6.

Κίτρινες: Οφόρι (45+2’), Τόμι (72’), Γιάνιτσκε (75’), Γιόργκενσεν (105’), Γκόλεϊ (114’), Μοράλες (116’), Στόγκερ (118’)

Σααρμπρίκεν (Κβάσνιοκ): Μπατς, Μίλερ, Ουαφέρο (18’ Φρόεσε), Σορχ, Μπαρίλα, Μέντλερ (78’ Γιάκομπ), Ζέιτς, Περντένταζ, Γιάνιτσκε, Τσέλνερ, Γιούρχερ (80’ Γκόλεϊ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ (Ρόσλερ): Κάστενμαϊερ, Τόμι (73’ Σκρζίμπσκι), Σούτνερ, Γιόργκενσεν, Αϊχάν, Τσίμερ (78’ Τσίμερμαν), Στόγκερ, Οφόρι, Μπόντζεκ (46’ Καραμάν), Μοράλες, Ένινγκς