Έγραψε ιστορία ο 14 χρόνος Φερνάντο Όβελαρ

Στο ντέρμπι της Παραγουάης μεταξύ της  Σέρο Πορτένο και της Ολίμπια Ασουνσιόν ο 14 χρόνος, Φερνάντο Όβελαρ, σκόραρε και έγραψε ιστορία.

Ο νεαρός παίκτης  έκανε το ντεμπούτο στην πρώτη ομάδα την περασμένη εβδομάδα, έδειξε τσαγανό σε έναν παίκτη με διπλάσια από αυτόν ηλικία, νίκησε και τον τερματοφύλακα της Ολίμπια και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, στο 16΄ μπροστά σε 40.000 θεατές .

Ο Όβελαρ έγινε ο νεαρότερος παίκτης καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρέκορ από τον  Σέρτζιο Ντίαζ , ο οποίος σκόραρε στην ηλικία των δεκαεφτά, ενός μήνα και 28 ημερών.

Για την ιστορία το κλάσικο της Παραγουάης έληξε 2-2 με τα γκολ να μπαίνουν στις καθυστερήσεις