Έμεινε ζωντανός!

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 4-3 από την Ντιναμό Μπρεστ στο Μπρέτσκι, στον πρώτο αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου για το Europa League.

Oι Περιστεριώτες αν και βρέθηκαν να χάνουν με 4-0, κατάφεραν στο τελευταίο τέταρτο να πετύχουν τρία τέρματα (4-3) και να μένουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Χατ-τρικ ο Σαβίτσκι και ένα γκολ ο Φιλίποβιτς για τους Λευκορώσους, ενώ τα τέρματα για την ομάδα του Ατρομήτου πέτυχε ο Μανούσος, με αυτογκόλ του Βερετίλο και το τρομερό γκολ του Κουλούρη.

Πλέον η ομάδα του Κάναντι θέλει μόνο τη νίκη στη ρεβάνς στο Περιστέρι για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ο Ατρόμητος δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε με το …καλημέρα πίσω στο σκορ. Στο 4ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Φιλίποβιτς στο δεύτερο με κοντινό πλασέ, άνοιξε το σκορ για τους Λευκορώσους (1-0).

Πριν καλά συνέλθει από το γκολ, δέχτηκε και δεύτερο στο 12ο λεπτό. Μετά από σέντρα από τα αριστερά του, ο Μάντσον έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Σαβίτσκι εκτέλεσε α λα Πανένκα και έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει, αλλά η Μπρεστ ως πιο έτοιμη και με την ψυχολογία με το μέρος της, έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή των Περιστεριωτών.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 3-0 στο 45ο λεπτό. Μετά από λάθος του Ρισβάνη, η μπάλα πήγε στον Κομπλένκο, ο οποίος από την μικρή περιοχή, σούταρε, με τον Μίρκοβιτς να αποκρούει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νταμίρ Κάναντι έκανε δύο αλλαγές, πέρασε στο ματς τους Ενσικουλού και Γαρουφαλιά ελπίζοντας να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού.

Στο 46’ ο Φαμέγε από το ύψος της περιοχής, σούταρε, με τον Μίρκοβιτς να πέφτει στη δεξιά πλευρά και να αποκρούει.

Στο 61’ η Μπρεστ πέτυχε το 3-0 με τον Σαβίτσκι. Ο Νόγιοκ έκανε την κάθετη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Σαβίτσκι, ο οποίος έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 70ο λεπτό έγινε το 4-0, με τον Σαβίτσκι να πετυχαίνει χατ-τρικ. Μετά από φάση διαρκειάς, ο Σαβίτσκι από το ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ και νίκησε τον Σέρβο τερματοφύλακα.

Ο Ατρόμητος μείωσε στο 74’ σε 4-1 από το …πουθενά! Μετά από το γύρισμα στον Παβλιουτσένκο, έκανε το λάθος και ο Μανούσος έκλεψε τη μπάλα και από πλάγια θέση, ευστόχησε, κάνοντας  το 4-1.

Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να κάνουν το 4-2 στο 80’. Μετά από σέντρα από τα αριστερά του Γιαννούλη, σημάδεψε τον Μούγιακιτς, με το παίκτη του Ατρομήτου, να προσπαθεί να πάρει την κεφαλιά από τον Βερετίλο, ο οποίος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Ατρόμητος μπήκε ξανά στο παιχνίδι, κάνοντας το 4-3 στο 88ο λεπτό, με το έξοχο σουτ από τα είκοσι μέτρα(!) και νίκησε τον τερματοφύλακα της Μπρεστ.

Το σκορ έμεινε μέχρι τέλος, με τον Ατρόμητο να μένει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Κίτρινες: Τσίντι, Κομπλένκο, Φαμέγε – Κουλούρης

Ντιναμό Μπρεστ (Σπιλέφσκι): Παβλιουτσένκο, Κίκι, Φιλίποβιτς (44’ Νεχάιτσικ), Βερετίλο, Νόγιοκ, Γιούζεπτσουκ, Τσίντι (62’ Ζαλέσκι) , Κάργας, Σαβίτσκι, Κομπλένκο, Φαμέγε

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Νάτσος, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μανούσος (75’ Μούγιακιτς), Βασιλακάκης (46’ Γαρουφαλιάς), Μπρούνο (46’ Ενσικουλού) , Κουλούρης