Έφτασε μια ανάσα από το “μπρέικ”

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε με 75-72 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Game 1 της προημιτελικής σειράς και έχασε έτσι την ευκαιρία να φύγει με ένα πολύ μεγάλο και σπουδαίο διπλό που θα άλλαζε τα δεδομένα όσον αφορά την εξέλιξη των αναμετρήσεων με την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Μοιραίος παίκτης για το “τριφύλλι” ο Τόμας που αστόχησε στο τρίποντο το οποίο θα οδηγούσε την αναμέτρηση στην παράταση.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν να προηγούνται με 72-66 3 λεπτά πριν το τέλος όμως έχασαν το καθαρό μυαλό και επέτρεψαν στην Ρεάλ να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν διαβασμένος, απέφυγε τις υπερβολές και βγάζοντας ενέργεια κυρίως στην άμυνα κατάφερε και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού φέρνοντας την αναμέτρηση εκεί που ήθελε.

Οι πρωταθλητές είχαν εξαιρετικό ποσοστό στα σουτ 3 πόντων ειδικά για ένα τόσο κρίσιμο και σημαντικό παιχνίδι, ενώ αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στο τέλος του αγώνα θα μπορούσαν να είχαν φύγει με την νίκη από την Μαδρίτη. Η εμφάνιση τους ωστόσο άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια της σειράς.

Επόμενη συνάντηση των δύο την Παρασκευή(19/4) και πάλι στην Μαδρίτη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά και άστοχα στην αναμέτρηση κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ και με καλάθια κυρίως από τον Τέιλορ προηγήθηκε με 9-6 λίγο πριν το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.  Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ευρώπης διατηρούσαν αυτό το προβάδισμα παρά την πίεση του Παναθηναϊκού που δεν επέτρεψε στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ(14-11 στο 6ο λεπτό). Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου η Ρεάλ πήρε διαφορά 6 πόντων(21-15).

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα, πίεσε τη Ρεάλ και μείωσε στον έναν πόντο(32-31) αναγκάζοντας τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει τάιμ αουτ. Οι οδηγίες του Ισπανού τεχνικού απέδωσαν καθώς η Ρεάλ αντέδρασε έτρεξε ένα επιμέρους  11-4 και πήγε στα αποδυτήρια με +9(43-35).

Η Ρέαλ με καλάθι και φάουλ του Τέιλορ πήρε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διψήφια -διαφορά στο σκορ(45-35) , ενώ λίγο αργότερα ο Τάβαρες με λέι απ έγραψε το 47-35. Ο Καλάθης με τρίποντο μείωσε στο 47-38 με την Ρεάλ να απαντάει και να πηγαίνει τη διαφορά και πάλι στο +11(51-40). Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια κυρίως στην επίθεση και κατάφερε να μείωσε σε 56-52 πριν η Ρεάλ κάνει το 58-52 που ήταν και το τελικό σκορ μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Βουγιούκας δεν σταμάτησε να παλεύει, μείωσε στους τρεις (64-61 στο 34′) και ο Καλάθης ισοφάρισε στην επόμενη φάση με τρίποντο από την κορυφή και η Ρεάλ άρχισε να αισθάνεται άβολα. Ο Τόμας συνέχισε να την σφυροκοπά και έγραψε το 64-67 με μεγάλο σουτ στο 35′, ο Αγιόν έκανε επιθετικό φάουλ στον Βουγιούκα στην επόμενη φάση, ο Καλάθης έστειλε τη διαφορά στους πέντε (64-69) κι όλα έδειχναν να λειτουργούν άριστα για τον Παναθηναϊκό, που πήρε και νέο μακρινό σουτ από τον Καλάθη για το 66-72 στο 36′. Οι κακές επιλογές του Καλάθη κράτησαν τη Ρεάλ στο ματς, ο Καμπάτσο κι ο Κάρολ της έδωσαν ξανά το προβάδισμα (73-72), o Λάνγκφορντ αστόχησε από τα πέντε μέτρα και ο Αργεντινός έβαλε τις βολές για το 75-72. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Τόμας, που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση, με τον Ταβάρες να κόβει στη συνέχεια τον Λάνγκφορντ και να κρίνει το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ράντολφ 3 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 7 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμπάτσο 8 (1/7 σουτ, 6/6 βολές), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 13 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 9 (4/10 δίποντα), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο