Έχασε βαθμούς η Βαλένθια

Η Βαλένθια υπέπεσε σε ακόμη μία απώλεια βαθμών, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αλαβές στο Μεντιθορόθα, για την 27ης αγωνιστική της LaLiga.

Με αυτή την ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μπουν στην 6αδα και στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, καθώς παρέμειναν στην 7η με 42β, ενώ η Αλαβές ανέβηκε στην 11η θέση και ισοβαθμεί με τη Λεβάντε στους 32β.

Αν και οι “νυχτερίδες” κατάφεραν να προηγηθούν στο 34ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παρέχο, τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αφού ο Μέντες στο 73ο λεπτό, ισοφάρισε σε 1-1 για τους Βάσκους.

Αλαβές: Πατσέκο, Λογκάρδια, Ναβάρο, Έλι, Ντουάρτε, Φέισα (82’ Μανού Γκαρσία), Έντγκαρ Μέντεθ, Καμαράσα (76’ Πονς), Χοσέλου, Ριόχα (65’ Μπόρχα Σάινθ), Λούκας Πέρεθ

Βαλένθια: Σίλεσεν, Γκάμπριελ, Φλορένσι (65’ Κοκλέν), Ντιακαμπί, Βας, Παρέχο, Σολέρ, Τσερίσεβ (82’ Ροντρίγκο), Κοντόγκμπια, Γκαγιά, Γκαμεϊρό (72’ Γκέντες)